język polskijęzyk angielski

Adonis ma gościa

Autor
Tytuł oryginalny
Adonis bekommt Besuch
Tłumacz
Klubowicz, Marta
Gatunek sztuki
Dla dzieci
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Papuga i Wrona
Szczegóły
główna nagroda w XX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (ogłoszoną przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, 2009)
Miejsce akcji
Klatka dla ptaków (Papugi)
Prapremiera polska
21 stycznia 2010 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie

Adonis to piękna i utalentowana papuga, której życie ogranicza się do klatki, nazwanej przez nią pałacem. Pewnego razu zauważa w swym królestwie dużą czarną kupkę, która okazuje się być Wroną. Na początku między ptakami z dwóch różnych "środowisk" dochodzi do spięć. Adonis nie rozumie Wrony, dla której najwyższą wartością jest wolność.

"Adonis: Co to jest wolność?
Wrona: No, wszystko to, co dookoła klatki. A ty siedzisz w klatce."

Wrona uczy Adonisa nowych pojęć, które papudze żyjącej w klatce - pałacu są zupełnie obce. Do tej pory nie miała świadomości, co to jest rodzina, kwiaty, drzewa. Papuga wykonywała tylko sztuczki, które bawiły jej właścicieli, a dzięki nim otrzymywała jedzenie. Wrona o wszystko musiała walczyć, sama zdobywała pokarm, sama musiała szukać miejsca na gniazdo, ale za to była wolna i mogła polecieć tam, gdzie chciała. Pod wpływem rozmów i wspólnych zabaw oba ptaki zmieniają się i chociaż przyjaźń między nimi wydaje się być niemożliwa, stają się przyjaciółmi. Wrona uczy Adonisa latać, żeby mogli razem uciec. Wspólnymi siłami udaje im się osiągnąć cel. I kiedy wydaje się, że już wszystko stracone, bo okno się zatrzasnęło, Adonis otwiera je dziobem. Okazuje się, że oba ptaki są nawzajem sobie potrzebne. Teraz razem "skrzydło w skrzydło" mogą ruszyć na podbój świata.

Sztuka Freda Apke dla młodszych i starszych dzieci, o tym, że wszyscy jesteśmy różni, ale za to możemy się świetnie uzupełniać, bo każdy z nas potrafi coś zupełnie innego.
Atutem sztuki są pełne humoru dialogi, które rozbawią do łez nawet dorosłego widza.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Adonis ma gościa