język polskijęzyk angielski

Letnisko

Autor
Tłumacz
Klubowicz, Marta
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
sztuka zdobyła III nagrodę w konkursie KOMEDIOPISANIE 2010

Na letnisko nad brzegiem morza przybywają bardzo zamożni państwo Specht i ich goście, a właściwie goście żony aspirującej do miana mecenasa i znawczyni sztuki. Nie są to jednak beztroskie i bezinteresowne wakacje. Pan Szpecht, właściciel fabryki pieluszek, sponsoruje kaprysy żony. Ta z kolei finansuje wystawienie sztuki młodego i egocentrycznego dramatopisarza Kringela. Pani Specht ma jeden warunek, musi w niej zagrać znany aktor Reitzschneider. Wypalony, zapity i żyjący przeszłością Reitzschneider zjawia się w nadmorskiej miejscowości ze swoim filmowym partnerem Wolkowskim. Wszystkim bohaterom gmatwającym się coraz bardziej w łańcuszek wzajemnych powiązań i komicznych sytuacji chodzi tylko o jedno:

Reitzschneider: Najpierw otworzymy buzię - po czym ją zamkniemy - potem otworzymy rączkę - i znowu zamkniemy - a następnie znikniemy. A więc - po cholerę chcesz jeszcze wiedzieć, o co chodzi w tej sztuce.

Cała sytuacja zostaje rozwikłana dzięki siostrze pani domu, Magrit, która przy pomocy pana Spechta i Wolkowskiego tak sprytnie aranżuje okoliczności i zdarzenia, że prawdziwe intencje i zamiary bohaterów wychodzą na światło dzienne. W tej sztuce każdy ma swoje pięć minut, żeby rozbawić i pozyskać sympatię widzów. Nie ma tu drugoplanowych ról, nie ma też czasu na nudę i monotonię. Akcja sztuki pełna komicznych sytuacji i zdarzeń porywa ironicznym, ale ciepłym humorem i zaskakującymi zwrotami akcji od pierwszych chwil. Letnisko to idealny materiał na teatralny sukces.

Sztuka zdobyła III nagrodę w konkursie KOMEDIOPISANIE 2010.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Letnisko