Nowe sztuki, nowi autorzy

Merlin

Słobodzianek, Tadeusz

Słobodzianek w tym odważnym formalnie dramacie dokonuje przepisania mitów o królu Arturze, Rycerzach Okrągłego Stołu i poszukiwaniach Świętego Graala, podejmując na ich kanwie rozważania o naturze zła, relacjach między religią i państwem oraz klęsce utopijnych projektów politycznych.

Praga, 1941. Młodzi blondyni nie przestają krzyczeć pod moim domem

Gámez, Paco

Daniel, młody mieszkaniec Pragi, ogląda telewizję wraz ze swoim ojcem Louisem. Z wiadomości dowiaduje się o katastrofie powracającego na Ziemię promu kosmicznego. Jego uwagę przykuwa wcześniej nagrany fragment, na którym astronauta pokazuje do kamery czarno-biały rysunek. Chłopak jest pewny, że już go wcześniej gdzieś widział… i jak się dosłownie chwilę później okazuje, ma rację. Udaje się na strych, aby go odszukać.

Gámez, Paco

Gámez, Paco

Dramaturg, aktor, reżyser i wykładowca ur. w Jaén w 1983, absolwent filologii angielskiej, dramaturgii oraz wiedzy o teatrze na Sewilskiej Akademii Teatralnej (E.S.A.D). Uznawany za jednego z najbardziej rozpoznawalnych hiszpańskich autorów sztuk teatralnych młodego pokolenia, o czym świadczą liczne sukcesy, m.in. nagroda im. Calderona de la Barki, nagroda im.

Słobodzianek, Tadeusz

Słobodzianek, Tadeusz

Dramatopisarz, krytyk teatralny, reżyser, dyrektor teatru. Ur. 1955 w Jenisejsku na Syberii. Laureat wielu nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to nagrody Fringe Firste z Teatrem Wierszalinem na festiwalu w Edynburgu w latach 1993 i 1995, nagroda Fundacji im. Kościelskich (1994), Paszport "Polityki" (1993). W 2010 otrzymał Nagrodę Nike za sztukę Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach – jedyny dramat wyróżniony tą nagrodą miał ponad 60 inscenizacji na świecie.

Narkotyk dla mnie

Hensel, Kai

Co by się stało, gdyby narkotyki wszelkiej maści nie były potępiane, lecz jako użyteczna część naszej codzienności zostały w pełni zintegrowane ze społeczeństwem? Czy liczba rocznych przypadków śmiertelnych spowodowanych twardymi narkotykami, zaskakująco niska w porównaniu z wypadkami śmiertelnymi na drogach, stałaby się niezauważalną normą? Hanna ma poczucie misji: jako samoświadoma i zadeklarowana konsumentka dragów daje nam wykład o pozytywach ćpania. Jak bowiem każdy wie, życie człowieka współczesnego nie jest lekkie i przyjemne.

Hensel, Kai

Hensel, Kai

Ur. 1965 w Hamburgu wyróżniony nagrodami pisarz, autor czterech powieści, reportaży z podróży, licznych sztuk teatralnych i słuchowisk, scenarzysta oraz wykładowca kreatywnego pisania.
 

Gwałt na aktorce teatru

Zúñiga M., Carla

Garderoba teatralna. "Chciałam upić się na śmierć, ale nie wyszło", mówi aktorka, o której stopniowo dowiemy się coraz więcej szczegółów. To bardzo bogata i popularna osoba, uwielbiana przez masy odtwórczyni internetowego, cyklicznego pokazu on-line. Koleżanka po fachu, Estella, stara się rozhisteryzowaną, rozkapryszoną aktorkę doprowadzić do pionu, by "show" mogło "go on".

Piksel

Lack, Stephan

Pracująca w wydawnictwie Ingrid i prowadzący własny gabinet ginekologiczny Eryk to małżeństwo, któremu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęło dziecko. Na skutek tego zdarzenia kobieta zapada się w sobie, odsuwa się od swojego męża i przestaje chodzić do pracy. Cały swój czas poświęca na siedzenie w parku, w którym po raz ostatni widziała swoją córkę. Pewnego razu spotyka tam starą, samotną kobietę, Edith, która staje się również cichą obserwatorką i współuczestniczką jej prywatnego dramatu.

Czułe słówka

Gordon, Dan
McMurtry, Larry

Historia relacji nadopiekuńczej matki (Aurory) i jej córki (Emmy), od momentu narodzin aż do przedwczesnej śmierci jednej z nich. Kobiety łączy bardzo bliska, ale nieoczywista więź. Nosząca znamiona zarówno głębokiej i czułej miłości, jak również toksycznej i trudnej do zniesienia lękowej zależności oraz kontroli. Przez soczewkę ich relacji oglądamy ich związki z mężczyznami, zmagania z codziennym życiem i problemami.

McMurtry, Larry

Amerykański powieściopisarz zmarły w 2021 roku w wieku 84 lat. McMurtry został uhonorowany nagrodą Pulitzera w 1986 roku za westernową epopeję Na południe od Brazos. Jego powieści były wielokrotnie adaptowane na ekran. Ekranizacje jego książek zdobyły trzydzieści cztery nominacje do Oscara i trzynaście statuetek. Pośród nich jedną z najsłynniejszych była ta za film Jamesa L.