język polskijęzyk angielski

Cesarz na śmietniku

Autor
Tytuł oryginalny
Der Kaiser auf dem Misthaufen
Tłumacz
Klubowicz, Marta
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Muzyka: Joachim Gust
sztuka z piosenkami dla dzieci i nie tylko! 

"Jeżeli błaźni są w łasce, znaczy, że możni są w biedzie!" 

Sztuka wystawiona kilkakrotnie w Niemczech. Grana z powodzeniem przed południem i wieczorem, w sali teatralnej i w plenerze. Dla dzieci i rodziców.

To satyra na ustrój totalitarny, a zarazem studium ludzkich charakterów i słabości. Napisana w konwencji bajkowej, cięty i błyskotliwy dialog wzbogaca humor sytuacyjny i językowy.

Bajka nawiązuje do postaci historycznej, pierwszego Cesarza Chin, który zaczął budowę chińskiego muru.

Mimo chińsko brzmiących imion treść sztuki jest uniwersalna i może dotyczyć zarówno monarchii, jak i demokracji - może się dziać w każdym czasie i na każdym "dworze" zwłaszcza, że wątek główny to historia niezwyciężonej miłości pięknej damy dworu Li i do - znajdującego się o kilka stopni niżej na drabinie społecznej - koniuszego Lo, który musiał stać się rycerzem potężniejszym od Cesarza.

Treść: Cesarski pałac. Błazen narzeka na nudy i twarde posłanie. Jego pan jest najgłupszym, najbardziej żarłocznym i najpotężniejszym Cesarzem na świecie. Jego żołnierze nie mogą się wyspać, ponieważ wciąż muszą podbijać nowe kraje. Cesarz ma zamiar podbić całą ziemię, a nawet... Księżyc. W kraju panuje kult jednostki, nikomu nie wolno się śmiać, a za każdą niesubordynację grozi szczypanie wielkimi szczypcami…

Błazen walczy z frakcją Kanclerza i z frakcją Generała, a piękna dama dworu Li, o której marzy, kocha z wzajemnością koniuszego Lo. Zakochani muszą ukrywać uczucie przed Cesarzem - hipochondrykiem. Błazen topi swój smutek w kpinie z Cesarza: "Cały świat zdobywasz sobie, Panie, a nie potrafisz zdobyć pięknej Li." Ugodzony w swej ambicji, Cesarz rozkazuje: "Przyprowadzić natychmiast piękną Li!" I tu zaczyna się początek nieszczęść. Błazen, ratując Li przed gniewem Cesarza, blefuje, że piękna Li pokocha tylko kogoś, kto ją rozśmieszy do łez. Bezkrytyczny wobec siebie Cesarz biega na czworakach i szczeka jak pies, udaje kurę, konia, tygrysa. Szpiedzy Kanclerza ujawniają tajemnicę zakochanych. Akcja nabiera tempa. Po przesłuchaniu pary kochanków Cesarz osadza Lo w wielkiej klatce. Błazen zwraca mu wolność. Kanclerz oskarża dziewczynę o wypuszczenie koniuszego, a Cesarz zamyka ją w klatce, dopóki nie powie "tak".

Mijają lata, a Li pozostaje nieugięta. Cesarz zabija czas obżarstwem. Tymczasem uciekinier Lo staje się potężnym rycerzem i podbija świat. Wybucha powstanie, Cesarz traci jedną prowincję za drugą. Buduje mur wokół pałacu. Rebelianci z Rycerzem w czerwonej masce na czele zdobywają pałac. Kochankowie się łączą, a niezłomny rycerz wyrzuca Cesarza na śmietnik. Na tronie osadza Błazna, dla którego to największa kara... Żeby nie umrzeć z nudów, będzie musiał zatrudnić… błazna.

omówienie zespołowe - ADiT

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Cesarz na śmietniku