Co nowego

wydarzenie: konferencja PETER HANDKE W POLSCE, Uniwersytet Wrocławski

9 gru 2022

Uniwersytet Wrocławski, Biblioteka Instytutu Filologii Germańskiej, pl. Nankiera 15 b, s. 208
14.50-16.00 IMPREZY TOWARZYSZĄCE
• Tłumaczka Karolina Bikont w rozmowie z Piotrem Majchrem
• Katarzyna Nowakowska i Elżbieta Manthey: Prezentacja dwutomowej edycji polskich przekładów sztuk i esejów Petera Handkego wydanej przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT (redakcja naukowa Katarzyna Nowakowska)

Tragiczna agonia niebieskiego ptaka

Zúñiga M., Carla

Nina to czterdziestoletnia kobieta, która mieszka ze swoją sześćdziesięcioletnią matką, Emą. Pewnego dnia wraca do domu wcześniej niż zwykle. Jak się okazuje, została zwolniona z pracy. Kobieta pod wpływem puszczonej w radiu, ulubionej piosenki swojej zmarłej przedwcześnie córki Pauli, o ptakach uwięzionych w klatce, rozpłakała się i zsikała na oczach wszystkich klientów supermarketu, w którym pracowała. A jakby tego było jeszcze mało, następnie rozebrała się do naga i uderzyła swojego szefa.

Cerber z Beaubourg

Słobodzianek, Tadeusz

W 1985 roku do Centrum Beaubourg im. Georgesa Pompidou w Paryżu przyjeżdża na otwarcie swojej wystawy Artysta, w którym bez problemu każdy rozpozna postać Tadeusza Kantora. Przekonany o swojej sławie i wielkości bohater Cerbera z Beaubourg przybywa na wernisaż, nie przejmując się takimi drobiazgami jak identyfikator. Napotyka jednak przy wejściu przeszkodę w osobie Portiera, który owego przekonania ani trochę nie podziela i bez identyfikatora nikogo na wystawę nie wpuści.

Vinterberg, Thomas

Thomas Vinterberg, fot & copyright Anders Overgaard

Jeden z największych, najbardziej utytułowanych i cieszących się międzynarodowym uznaniem duńskich reżyserów. Niedawno Vinterberg otrzymał jako pierwszy w historii Duńczyk nominację do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy reżyser za film Na rauszu. Vinterberg zdobył za ten kinowy hit Oscara, nagrodę BAFTA, Césara oraz 4 Europejskie Nagrody Filmowe.