język polskijęzyk angielski

Co nowego

Jest Wigilia: choinka już udekorowana, prezenty zapakowane, a świąteczny jadłospis zwiastuje prawdziwą ucztę. Typowi przedstawiciele brytyjskiej klasy średniej, Richard i Sally, czekają już tylko na Daisy (ich córkę) i parę przyjaciół: Dicka z Valerie. Wielkim nieobecnym będzie jednak niedawno zmarły brat Daisy, Chris. Na szczęście Sally postanowiła zaprosić… jego byłą dziewczynę, Lizzy. Te święta będą inne, jak postanawia Sally: nie będzie rodzinnych kłótni, afer i ekscesów, a wszyscy w zgodzie poddadzą się świątecznej atmosferze… prawda?

Scenarzystka, powieściopisarka i dramatopisarka. Jej sztuki sceniczne to m.in. Original Death Rabbit (Jermyn Street Theatre, Londyn, 2019) i Elephants (Hampstead Theatre, 2014). Jako autorka komedii współpracowała z telewizją Objective Productions i BBC, a także tworzyła do programów takich jak Miranda i Fresh Meat. Regularnie pisała dla radia. Jej pierwsze słuchowisko, Home Alone, zostało wyemitowane wiosną 2013 roku z Daisy Haggard w roli głównej.

godz. 19:00, Teatr Ateneum, Warszawa

Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski)

Wstęp wolny, konieczna wcześniejsza rejestracja telefoniczna

Teatr: KultBazaar Association

Przekład na węgierski: Partycja Paszt

 

Dorastał w Moskwie i Idaho, mieszka w Nowym Jorku.

Ur. 13 kwietnia 1926, zm. 2 listopada 2016. Był chilijskim pisarzem i dramaturgiem. Urodził się w Santiago, w rodzinie niemieckich imigrantów z klasy średniej. W dzieciństwie, kiedy dużo chorował, zwrócił się ku czytaniu. Aby uciec od nudy związanej z chorobą i byciem przykutym do łóżka, czytał klasykę światowej literatury. W wieku 16 lat napisał swoją pierwszą powieść: El Ocaso. Wolff ukończył inżynierię chemiczną na Universidad Católica de Chile, a następnie studiował sztuki sceniczne na Uniwersytecie Yale w New Haven, Connecticut.

Sztuka chilijskiego dramatopisarza opowiada historię dojrzałej kobiety oraz na pozór przypadkowo spotkanego, młodszego od niej, trzydziestoletniego mężczyzny, który zaoferował jej pomoc w zaniesieniu toreb z zakupami do mieszkania w podmiejskiej dzielnicy. Na pierwszy rzut oka nieszczególnie wyróżniająca się sytuacja wyjściowa wraz z rozwojem akcji nabiera coraz większego ciężaru, a także skutkuje nieoczekiwanymi następstwami. Dobrze ubrana, wręcz z pewną dozą elegancji, czterdziestoletnia Ewa na początku nie przykłada do tego spotkania zbytniej wagi.