Mecz o wszystko

Autor: 
Pawłowski, Łukasz
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
0
Obsada mężczyźni: 
3
Szczegóły obsady: 
albo 1K, 3M

Bohaterowie Meczu o wszystko to trzej sędziowie, którzy mają poprowadzić finałowe starcie o Puchar Polski. Młody Zięba, główny arbiter, doznaje szoku, kiedy okazuje się, że zamiast sędziego Barana asystować mu będzie na linii słynny Łapa, złodziej i aferzysta, który właśnie wyszedł z więzienia. Drugie zmartwienie Zięby to Stasiu, który przyjechał na mecz prosto z wesela i jest, delikatnie mówiąc, niedysponowany. Zięba - idealista wojujący o oczyszczenie sportu z układów, przekrętów i machlojek - jest załamany.

Każdy z bohaterów rozgrywa swój własny „mecz o wszystko”, jednak ich osobiste dążenia nawzajem się wykluczają. A kiedy dochodzi do konfliktu o kobietę, katastrofa staje się nieunikniona.

Czy młodzieńczy idealizm Zięby może wygrać z rozczarowaniem i cynizmem Łapy? Czy alkoholik Stasiu może naprawdę zmienić swoje życie z miłości do kobiety? A ta kobieta, o którą walczą Zięba i Stasiu, czy jest taka, jak ją obaj widzą? Kto wygra swój „mecz o wszystko” i czy w ogóle w tej rozgrywce można być zwycięzcą?

Sztuka w komediowy sposób przedstawia znany w polskiej piłce od lat problem korupcji, ale także, w szerszym wymiarze, pokazuje niemożność „budowania nowego”, jeśli drastycznie nie odetnie się od systemu ludzi zamieszanych w dawne machlojki i przekręty. Przeszłość, w którą uwikłani są dawni działacze, ale także politycy, zawsze będzie promieniować na teraźniejszość i przyszłość w sytuacji, kiedy każdy na każdego może mieć tzw. haka.