Nowe sztuki, nowi autorzy

Kroki

Apke, Fred

Fred Apke napisał jednoaktówki, które łączy tematyka napięć w relacjach międzyludzkich podszyta lękiem egzystencjalnym.

Zło-dzieje

Apke, Fred

Sylwia, odnosząca sukcesy gospodyni politycznego programu telewizyjnego, poszukuje kandydatki, która prezentowałaby się dobrze przed kamerą. Gdy po godzinach pracy odwiedza ją ostatnia zainteresowana, zdumienie Sylwii nie ma granic – to kobieta o aparycji „pogiętej puszki po konserwie”, nieprzystająca do wyśrubowanych standardów telewizji. Początkowe zdumienie przerodzi się w szok, gdy okaże się, że kandydatka to tak naprawdę Daria, dawna przyjaciółka z lat dzieciństwa i wczesnej młodości, a złożone przez nią CV jest pretekstem do odbycia wstrząsającej rozmowy.

Żart po żydowsku

Sherman, James

Sara to miła, żydowska dziewczyna, która ma jeden problem – jej rodzice pragną, by poślubiła równie miłego Żyda. Państwo Goldman nigdy nie spotkali jej chłopaka, jak można się domyślić, absolutnie nieżydowskiego Donalda Tugga. Przyparta do muru, ustawicznie swatana Sara wpada na pewien ryzykowny pomysł – dzwoni do agencji towarzyskiej, by zapewnić sobie towarzystwo niejakiego Bena Jacobsona, sugerując się żydowskim brzmieniem nazwiska. Kobieta pragnie przedstawić Bena jako swojego fałszywego narzeczonego na proszonym obiedzie z udziałem rodziców.

Sherman, James

Amerykański dramatopisarz, aktor, wykładowca. Studiował w Illinois State University w latach 70. Rozpoczął karierę profesjonalnego pisarza i aktora w teatrze The Second City w Chicago, otrzymał tytuł magistra sztuki na Brandeis University. W 1985 nawiązał wieloletnią współpracę w nagrodzonym Tony Victoria Gardens Theatre. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Dramatopisarzy Victory Gardens.

Żegnam pana, doktorze Jekyll, na zawsze

Chrzan, Piotr

W mieszkaniu profesora dzwoni dzwonek do drzwi. Profesor nie toleruje spóźnień, co staje się przyczynkiem do demonstracji władzy nad swoim asystentem. Dialog dwójki naukowców, początkowo komiczny, a wręcz absurdalny, przeradza się w seans protekcjonalności, momentami nawet sadyzmu względem podopiecznego. Pogawędki z wielkimi filozofami w tle sąsiadują ze skatologią, w tym rozmowami o wypróżnianiu (człowiek składa się wszak nie tylko z ducha i umysłu, ale i materii).

Kabaret

Masteroff, J.; Kander, J; Ebb, F

Główny bohater, amerykański pisarz Cliff Bradshaw, przybywa do Berlina, gdzie szybko zostaje pochłonięty przez jego mroczniejszą stronę – świat szemranych interesów, podejrzanych ludzi, atmosferę kabaretu Kit Kat, a wreszcie wdaje się w romans z charyzmatyczną artystką Sally Bowles (kto pamięta ikoniczną dla kinematografii kreację Lizy Minelli…?). Dekadencki tryb życia stanowi ucieczkę przed podskórnym przeczuciem wielkiego konfliktu i eskalującą potęgą nazistów.

Aleksandra Wielka

Call, Daniel

Aleksandra, która całe życie przyjmowała role raczej dla pieniędzy niż dla sławy, znowu gra w czymś, co jej zdaniem nie przejdzie do historii teatru – przygotowuje rolę Penelopy w sztuce młodego greckiego autora opowiadającej historię wojny trojańskiej – niestety w nieznośnie patetycznej manierze.

Call, Daniel

Ur. 1967 reżyser, dramaturg i dramatopisarz. Studiował teatrologię, filozofię i historię w Akwizgranie i Kolonii. Po pobytach stypendialnych za granicą pracował jako reżyser i dramaturg w wielu niemieckich teatrach (m.in. w Akwizgranie, Getyndze i Berlinie). Od 1995 mieszka i pracuje w Berlinie. Wyreżyserował m.in. Nieporozumienie Camusa, Pozory mylą Bernharda, Marię Stuart Schillera, Antygonę Sofoklesa, Pannę Julię Strindberga i Ostatnią parę Walser.

Dwa poziomo

Mayer, Jerry

Piąta rano. W pociągu spotyka się dwoje nieznajomych w średnim wieku. Zaczyna się od krzyżówki. Ona rozwiązuje je namiętnie, on rezygnuje w połowie, co ją drażni. Dlatego zaczyna z nim rozmowę, choć zwykle nie zagaduje obcych ludzi i nie chce być przez nich zagadywana. Ale jakoś tak wychodzi, że opowiadają sobie swoje historie. Ona, psychoterapeutka, wraca z lotniska, gdzie pożegnała syna. Jej jedynak na osiemnaste urodziny rozbił jej samochód, a potem postanowił rzucić szkołę i zaciągnąć się do marines. Bezskutecznie usiłowała go od tego odwieść.