Nowe sztuki, nowi autorzy

Prawo Archimedesa

Miró, Josep Maria

Są takie sytuacje, kiedy nie można dociec prawdy; ona kryje się pod powierzchnią… Robert, instruktor pływania pracujący z dziećmi, staje się ofiarą nagonki, a ostatecznie linczu. Rodzice uważają go za pedofila, gdyż, jak wyznała jedna z podopiecznych Roberta, pocałował na pływalni płaczącego chłopca. To schemat znany choćby z głośnego Polowania Thomasa Vinterberga – z tą różnicą, że bohater katalońskiego dramaturga nie jest jednoznacznie niewinny.

Miró, Josep Maria

Ur.  29 lipca 1977 w Vic Miró jest absolwentem reżyserii i dramaturgii w Instytucie Teatralnym i dziennikarstwa na Uniwersytecie w Barcelonie. Autor sztuk La travessia, Obac, Estripar la terra, Fum, Nerium Park, El principi d'Arquimedes, Gang Bang. Otrzymał kilkanaście nagród, w tym Nagrodę Frederica Rody i dwukrotnie prestiżową Nagrodę Born, przyznawaną wybitnym twórcom teatru.

Widok z mostu

Miller, Arthur

Nowy Jork, środowisko włoskich imigrantów, głównie dokerów i robotników. W tym otoczeniu rozegra się historia ze śladem inspiracji antyczną tragedią, z komentarzami prawnika Alfieriego pełniącego rolę „chóru”.

Pocałuj mnie!

Ruhl, Sarah

Pocałuj mnie! to historia dwojga aktorów (figurujących w sztuce jako On i Ona), którzy kiedyś byli w sobie zakochani, a teraz – po latach – spotykają się na scenie. Grają główne role byłych kochanków w kiepskim melodramacie, w anturażu luksusowej rezydencji, kosztownych otoman i perfumowanych listów. Bardzo szybko fikcja zaczyna mieszać im się z rzeczywistością, znów przeżywają miłosne uniesienia – co prowadzi do różnych komplikacji.

Pół na pół

Gomez, Pep Anton
Sanchez, Jordi
Matka jest tylko jedna. Czasem to o jedną za dużo. Przesycona czarnym humorem komedia Pół na pół opowiada o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanawiają pozbyć się swojej schorowanej rodzicielki. Karol i Jan wydają się wyrodnymi synami, ale kiedy krok po kroku razem z nimi odkrywamy coraz mroczniejsze tajemnice, które pokazują, jakim potworem była i jest ich własna matka, zaczynamy rozumieć... 

Dresser, Richard

Amerykański dramatopisarz i scenarzysta. Opublikował siedemnaście sztuk, które zostały zrealizowane w Nowym Jorku oraz w innych amerykańskich teatrach, a także w Europie. Jego trylogia poświęcona szczęściu zawiera następujące sztuki: Augusta (opowieść o klasie robotniczej), The Pursuit of Happiness (o klasie średniej) oraz A View of the Harbor (o klasie wyższej).

Miller, Arthur

Dramaturg amerykański, syn polsko-żydowskich imigrantów ur. w 1915 r. w Harlemie, zm. w 2005 r. w Roxbury. Przez ponad sześćdziesiąt twórczej aktywności opublikował dwadzieścia sześć sztuk, jedną powieść, dzienniki z podróży, zbiór opowieści, autobiografię; był również scenarzystą filmowym oraz eseistą.

Sanchez, Jordi

Hiszpański tandem, który ma na swoim koncie już kilka wspólnie napisanych sztuk. Jordi Sánchez jest scenarzystą, dramaturgiem, aktorem i producentem. Pep Anton Gómez pisze i reżyseruje.