Nowe sztuki, nowi autorzy

Casa Valentina

Fierstein, Harvey

Jest lato 1962 roku. Bardzo nietypowe małżeństwo prowadzi ośrodek wypoczynkowy w górach Catskills, na południowym-wschodzie USA.. Ten mały raj na kompletnym odludziu kryje pewną tajemnicę. Rita i George prowadzą kompleks wypoczynkowy dla transwestytów. Przyjeżdżają do nich szanowani mężczyźni, których słabością są kobiece stroje i makijaże. Tylko w Casa Valentina mogą być  naprawdę sobą i objawić swoje damskie alter ego.

Fierstein, Harvey

Aktor, dramatopisarz, czterokrotny zdobywca nagrody Tony (m.in. za rolę Edny Turnblad w musicalu Hairspray); autor libretta do musicali La Cage aux Folles (za które zdobył nagrodę Tony w 1984) i Kinky Boots (nominacja do Tony Award 2013). Nagrodę Tony zdobyła również jego sztuka Torch Song Trilogy (1983), w której grał główną rolę (również nagrodzoną Tony Award).

Dogadzaj mojej żonie

Heinersdorff, René

Pewnego dnia do gabinetu Karola wpada mężczyzna, który przedstawia się jako mąż jego kochanki Sabiny. Ma wiele dowodów, świadczących o tym, że sporo wie o trwającym od dwóch lat romansie żony, a nawet w pewnym sensie kontroluje go. Szantażuje Karola, przedstawiając mu jednocześnie osobliwą propozycję: namawia go, by postarał się nadać nowych barw swojemu romansowi i bardziej intensywnie uszczęśliwiał jego żonę, a nawet wyjechał z nią w jakieś romantyczne miejsce, na przykład do Marrakeszu.

Heinersdorff, René

Ur. 1963 w Düsseldorfie niemiecki dramatopisarz, reżyser i dyrektor teatru. Studiował filozofię i germanistykę, reżyserię, aktorstwo i śpiew. W 1994 r. założył w Düsseldorfie teatr bulwarowy Theater an der Kö, w którym jest dyrektorem, autorem i reżyserem. Pracuje też w teatrze prowadzonym przez jego matkę - Theater am Dom w Kolonii. Ponadto gra i inscenizuje na scenach teatrów w Berlinie, Hamburgu, Monachium i Kilonii. Występuje w sitcomach i serialach telewizyjnych.

Blef

Marber, Patrick

Historia o męskiej przyjaźni i poszukiwaniu swego miejsca w życiu. Opowiedziana po męsku i z poczuciem humoru. Stephen dobiega pięćdziesiątki. Jest człowiekiem sukcesu, choć powiedzmy sobie szczerze, sukcesu umiarkowanego. Wszystko co ma zawdzięcza sobie i swojej pracy. A ma knajpę. Jest właścicielem nieźle prosperującej restauracji. Ma też syna, Carla, uzależnionego od hazardu i przegrywającego w kasynie wszystko, co uda mu się zarobić lub wyłudzić od ojca. Przeszedł kurację odwykową – bez rezultatu.

Raduszyńska, Katarzyna

Urodzona w 1977 r. reżyserka, dramatopisarka i ex-aktorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu i Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od jesieni 2015 doktorantka w Instytucie Sztuki PAN. Od 2005 pracowała jako asystent reżysera, m.in. z Krystianem Lupą i Robertem Wilsonem. Od debiutu reżyserskiego w 2007 roku wyreżyserowała kilkanaście przedstawień w całej Polsce. Współpracuje z teatrami rumuńskimi.

Menchell, Ivan

Scenarzysta telewizyjny i producent. Ma na koncie scenariusze do takich seriali jak: Pomoc domowa A Życie kołem się toczy. Klub cmentarny (The Cemetery Club) powstał pierwotnie jako scenariusz telewizyjny. W 1993 na jego kanwie powstał film fabularny, w którym wystąpiły Ellen Burstyn, Olympia Dukakis i Diane Ladd. W 1995 roku film otrzymał Wise Owl Award for Television and Theatrical Film Fiction.

Klub cmentarny

Menchell, Ivan

Trzy wdowy wyznania mojżeszowego co miesiąc odwiedzają groby zmarłych mężów, a wcześniej spotykają się na towarzyskiej herbatce i czule ich wspominają. Ida to kobieta o „słodkim” usposobieniu, gotowa rozpocząć nowe życie. Lucille, wdowa o dziewczęcym charakterze, pragnie się „zabawić” – z pasją opowiada o swoich kolejnych podbojach, choć tak naprawdę nigdy ich nie skonsumowała. Doris, pedantyczna i „opiniująca”, najbardziej nie może pogodzić się ze stratą męża.