Nowe sztuki, nowi autorzy

Wylać dziecko z kąpielą

Durang, Christopher

Helen i John to młodzi małżonkowie, którzy właśnie zostali rodzicami. W ich głowach aż roi się od teorii na temat wychowania dziecka. Niestety niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Pierwszy płacz ich uroczego bobaska wywołuje w nich panikę, złość i histerię. Właśnie wtedy, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, zjawia się w ich mieszkaniu seksowna i elegancka Niania, która jednym gestem ucisza dziecko. To za jej namową Helen idzie kupić ołówki, żeby napisać pierwszą powieść, a urocza Niania ląduje z Johnem w łóżku.

MUMINKI

Jansson, Tove

Prawa do scenicznych wystawień wszystkich części Muminków na terenie Polski są wyłącznie do uzyskania u nas.

Wieczór wigilijny

Kehlmann, Daniel

Mimo tytułu, który sugerowałby chwilę zadumy przy choince, sztuka Daniela Kehlmanna jest pełnym napięcia dwuosobowym thrillerem politycznym na temat terroryzmu i państwa nadzoru,  skłaniająca widza do zajęcia stanowiska. Szalenie aktualny tekst, który dzieje się  na scenie w czasie rzeczywistym.

Terytorium niczyje

Irwaneć, Ołeksandr

Z ukraińsko-polskiego przejścia granicznego odjechał autobus nie czekając na swoich pasażerów – handlarkę Mariję, Maksyma oraz Profesora medycyny, którzy zajęci zakupami w strefie wolnocłowej przegapili zbiórkę. Pasażerowie chcą dogonić autobus, który jest już po polskiej stronie, ale okazuje się, że przejście dla pieszych zostało zamknięte. Ukraiński strażnik, który jest krewnym Mariji, przepuszcza ich za sto hrywien łapówki, ale polski strażnik niestety nie daje się przekupić… Przejście jest tylko dla ruchu kołowego.

Imiennik Schweitzera

Szenderowicz, Wiktor

Albert,  młody człowiek z ambicjami dorównania swemu wielkiemu imiennikowi, Schweitzerowi, przyjeżdża z misją ONZ do Plemienia Krańca Świata, zamieszkującego bliżej nieokreślone tereny północne. Albert przywozi ze sobą dary – żywność i lekarstwa, a plemię wita go uroczyście, zarazem doszczętnie obrabowując ciężarówkę, tak że za pośrednictwem Wodza Albert musi odbierać od nich potrzebne rzeczy. Albert wyjaśnia, że plemię może dostać znacznie większą pomoc, jeśli zechce włączyć się do rodziny narodów cywilizowanych.

Wśród ryb

Schmidt, Volker

Rozpoczyna się seans szczerości, oczyszczająca „gra w prawdę” między czworgiem przyjaciół, którzy doszli do ściany. Nina przyznaje się do pracy w seks telefonie. Jej chłopak Matz dostaje szału. Viki ujawnia, że od dawna uprawia seks z Matzem. Jest mu winna pieniądze i postanowiła spłacić dług w naturze. A potem jej się spodobało… Po chwili wybucha Nina. Matz przyznaje, że jest ”świnią”, ale jego firma znalazła się na skraju bankructwa. Alex natomiast zwierza się z myśli samobójczych i pokazuje pistolet, który miał położyć kres jego męce i nieudacznictwu.