Nowe sztuki, nowi autorzy

Opór termalny

Schmalz, Ferdinand

W sanatorium wybuchła wojna o przetrwanie. Zwiększa się nacisk kierownictwa na dopasowanie oferty do oczekiwań wielbicieli koktajli bezalkoholowych. Społeczne zobowiązania do zapewnienia wspólnotowego relaksu są coraz bardziej lekceważone. Nowy ratownik, Hannes, postanawia z tym walczyć. On uważa, że w zakładzie powinni zażywać kąpieli głównie ci, którym w życiu grozi utonięcie i którzy z trudem odnajdują się w nowej rzeczywistości.

Bóg czeka na peronie

Arad Yasur, Maya

Fakty są następujące – młoda Palestynka przedostaje się do Hajfy i tam wysadza się w restauracji wraz z trzydziestoma niewinnymi ludźmi – jednak stopniowo przed czytelnikiem odsłaniają się kolejne warstwy złożonego dramatu. Polifoniczna narracja prowadzona jest ex post, ze świadomością samobójczego zamachu Amal – z tej perspektywy postacie na nowo przeżywają wydarzenia, które doprowadziły do aktu ostatecznego.

Arad Yasur, Maya

Maya Arad Yasur - fot. Steve Alcemi

Autorka ur. 1976 w Izraelu. Studiowała na wydziale dramaturgii w Amsterdamie i w latach 2007-2012 pracowała w Holandii jako dramaturżka przy wielu produkcjach teatralnych. Jej sztuka Diamond Stars zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dramaturgicznym organizowanym przez ITI i UNESCO.

Ślepy malarz

Werdelin, Nikoline

Ślepy malarz to sztuka o niemłodym już artyście, którym zawładnęła obsesja na punkcie siebie samego i swojej sztuki. Uniemożliwia mu ona zbudowanie normalnych relacji z kobietami, których jednocześnie potrzebuje do życia. Z początku w każdej z nich wywołuje litość i współczucie, szybko jednak do głosu dochodzą jego pretensje i megalomania. Każdy kolejny związek jawi mu się jako nadzieja na nowe, lepsze życie, którą sam przekreśla nagłą zmianą swojego zachowania, przez co niszczy psychicznie zafascynowane nim, a potem nienawidzące go kobiety.

Werdelin, Nikoline

Ur. 15 września 1960 roku duńska autorka komiksów (m.in. Café, Laura og Nugga), dramatopisarka (m.in. Under de gule måner, Den blinde maler Ślepy malarz, Martas tema). Jako reżyserka zadebiutowała w 1999 w Husets Teater w Kopenhadze inscenizacją swojej sztuki Ślepy malarz. Laureatka nagród: Publicistprisen, Dans Litteraturpris for Kvinder, Modersmål-Prisen, Ridderkorset af Dannebrogordenen i Holberg-medaljen.

Słowianie. Rozważania o odwiecznych problemach cnoty i szczęścia

Kushner, Tony

Tony Kushner przedstawia upadek ZSRR z perspektywy komunistycznych jurodiwych: oto na ich oczach Świętą Teorię pożera bezideowy, pozbawiony Ducha i Głębi, Kapitalizm. To, czego nie udaje mu się strawić, wypluwa bez żalu. W  role babuszek z prologu z powodzeniem mogliby się wcielić współcześni lewicowi filozofowie – Slavoj  Žižek i  Thomas Piketty – którzy w rozpoznaniu Karola Marksa nadal dostrzegają panaceum na społeczne konflikty i zawirowania.

Safari Zebra

Pawłowski, Łukasz

Hania i Stan na próżno wyczekują  powrotu do domu ich ojca, Alberta.  Akcję sztuki co chwila przerywają jego coraz bardziej niewiarygodne monologi, z których opowieść o akcji ratunkowej, podjętej jako żołnierz Pierwszej Ochotniczej Brygady Lotniczej w Afryce Północnej, wydaje się być najbardziej prawdopodobna. Kolejne historie stają się coraz bardziej absurdalne; bohater dzieli się swoimi przeżyciami z życia w stadzie bobrów, budowy żeremi, stopniowej przemiany w zwierzę. Na koniec, po mordzie dokonanym na kłusowniku, Albert dołącza do gromady niedźwiedzi.

Never Ending Sorry

Pawłowski, Łukasz

Gęsty i mroczny dramat rodzinny, którego toksyczną oś stanowi matka. Jej mąż, ich trzy córki i kochankowie, mężowie córek to ludzie uwikłani w coś dziwnego, co trzyma razem tę rodzinę: zdrady, kłamstwa, wyparcia i drzewo, które rośnie w salonie. W tym dramacie autor kreśli rozmaite portrety psychologiczne i skomplikowane układy. Ojciec, który całymi latami "nie zauważa" niewierności żony i naiwnie myli miłość z chorobliwym uzależnieniem, a po jej śmierci  postanawia nie wstawać z łóżka, obsesyjnie czekając na własną śmierć.