Nowe sztuki, nowi autorzy

Dziś umarł Prokofiew

Milewska, Monika

W jednej ze scen pojawia się Stalin trzymający w ręku smyczek, posługując się nim jak szpicrutą czy batem. Ten sugestywny obraz daje świetny wgląd w wymowę sztuki.

Dramat Milewskiej to przede wszystkim kasandryczna opowieść o związkach władzy i sztuki, refleksja nad pozycją artysty w świecie politycznych uwikłań – umiejscowienie akcji w Związku Radzieckim jest tu tylko historycznym kostiumem, bo sam problem pozostaje aktualny do dziś. Wszak wiele przykładów można znaleźć na rodzimym podwórku…

Test

Duarri, Jordi Vallejo

Bruno - „obrzydliwie” bogaty biznesmen - w ramach niewinnej zabawy proponuje Poli, swojej dawnej miłości, test psychologiczny. Sto tysięcy od ręki czy milion za dziesięć lat? Pozornie łatwy wybór staje się dla Poli niemożliwy. Mnożą się wątpliwości - czy te pieniądze są „czyste”, czy na pewno nie pochodzą z przestępstwa? Bo jeśli tak, nie może ich przyjąć. Nie pozwalają jej na to niezłomne zasady moralne. Do gry wkracza jej mąż, Daniel. On nie ma problemu z wyborem. Nieważne skąd pochodzą pieniądze. Chciałby sto tysięcy teraz.

Duarri, Jordi Vallejo

Młody kataloński scenarzysta i dramaturg, absolwent ESCAC (Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya). Pisze głównie scenariusze filmowe i seriale telewizyjne. Trzymający w napięciu Test jest jego pierwszą sztuką teatralną.

Rubinowe gody

Kędziora, Krzysztof

Marian i Grażyna – pospolici małżonkowie w podeszłym wieku – obchodzą czterdziestą, „rubinową” rocznicę ślubu. Ufundowany im przez córkę pobyt w luksusowym hotelu zmieni ich życie. Skonfrontowani z luksusem i nowoczesnością, są zmuszeni zmierzyć się ze swoimi kompleksami i z tym, jak bardzo prowincjonalna zaściankowość ich ośmiesza - nie wiedzą, jak otworzyć drzwi na kartę, zamiast podanych owoców morza raczej wolą kiełbasę z walizki, a strefa spa wydaję się dla nich  niebezpieczną egzotyką.

Kędziora, Krzysztof

Urodzony w 1986 roku. Z wykształcenia politolog, dziennikarz i menadżer kultury. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i wydawca, od 2011 roku jest dyrektorem instytucji kultury. Pracuje ponadto jako lektor radiowy i telewizyjny. Debiutował w 2016 roku komedią Wykapany zięć, za którą otrzymał drugą nagrodę w V edycji konkursu „Komediopisanie”, organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

Władca much

Williams, Nigel

Adaptacja kultowej powieści Williama Goldinga, stworzona przez angielskiego scenarzystę i dramatopisarza, Nigela Williamsa. Mimo pozornie komediowego sztafażu przesłanie Władcy much dotyczy spraw ważkich, aktualnych szczególnie w czasie rozmaitych kryzysów. Punktem wyjścia utworu jest spotkanie grupy chłopców na wyspie, ocalonych z katastrofy lotniczej. Okoliczności incydentu nie są do końca jasne; niektórzy rozbitkowie wnioskują, że wypadek był zaplanowaną ewakuacją z terenów ogarniętych wojną z użyciem środków masowego rażenia.

Williams, Nigel

Brytyjski pisarz urodzony w 1948 w Cheshire. Autor liczynych powieści oraz sztuk teatralnych. Pisze też scenariusze dla telewizji - za Elżbietę I z roku 2005 zdobył wiele nagród i nominację do Emmy Award.

Jego adaptacja Władcy much z roku 1995 miała swoją prapremierę w 1996 w Royal Shakespeare Company.

 

Opór termalny

Schmalz, Ferdinand

W sanatorium wybuchła wojna o przetrwanie. Zwiększa się nacisk kierownictwa na dopasowanie oferty do oczekiwań wielbicieli koktajli bezalkoholowych. Społeczne zobowiązania do zapewnienia wspólnotowego relaksu są coraz bardziej lekceważone. Nowy ratownik, Hannes, postanawia z tym walczyć. On uważa, że w zakładzie powinni zażywać kąpieli głównie ci, którym w życiu grozi utonięcie i którzy z trudem odnajdują się w nowej rzeczywistości.

Bóg czeka na peronie

Arad Yasur, Maya

Fakty są następujące – młoda Palestynka przedostaje się do Hajfy i tam wysadza się w restauracji wraz z trzydziestoma niewinnymi ludźmi – jednak stopniowo przed czytelnikiem odsłaniają się kolejne warstwy złożonego dramatu. Polifoniczna narracja prowadzona jest ex post, ze świadomością samobójczego zamachu Amal – z tej perspektywy postacie na nowo przeżywają wydarzenia, które doprowadziły do aktu ostatecznego.

Arad Yasur, Maya

Maya Arad Yasur - fot. Steve Alcemi

Autorka ur. 1976 w Izraelu. Studiowała na wydziale dramaturgii w Amsterdamie i w latach 2007-2012 pracowała w Holandii jako dramaturżka przy wielu produkcjach teatralnych. Jej sztuka Diamond Stars zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dramaturgicznym organizowanym przez ITI i UNESCO.