Nowe sztuki, nowi autorzy

Zaciemnienie

Spiró, György

Akcja dramatu rozgrywa się w 1941 roku, w dniu  wejścia w życie tak zwanej trzeciej ustawy żydowskiej (ustawy żydowskie na przestrzeni paru lat w świetle prawa umożliwiły zagładę prawie siedemdziesięciu procent węgierskiej społeczności żydowskiej). Żyjący z rodziną w Budapeszcie główny bohater, stając w obliczu nowego prawa, popełnia fatalny w skutkach błąd, aby ratować swoje wzorowe małżeństwo, miłość i małe dziecko: oddaje żonę i córkę innemu mężczyźnie.

Nikt

Horváth, Ödön von

Ten dramat pokazuje nam pierwsze kroki Horvátha w kierunku teatru, jednak ma zaskakujące aktualne przesłanie: bać się tego Boga trzeba, bo jest okrutny i mściwy, ale pożytku z niego żadnego – człowiek sam swój ciężki los dźwigać musi. Sztuka, mówiąc krótko, jest obrazem obyczajowym przedstawiającym pewną grupę społeczną – oczywiście w już wtedy zarysowującym się, charakterystycznym dla tego autora stylu. Nasuwa się pytanie: kim jest tytułowy Nikt?

Głową w dół

Jakubowski, Jarosław

ON – twardy i energiczny osiemdziesięciolatek. ONA – młodsza o dziesięć lat, równie żywotna i zdecydowana. W niczym nie przypominają schorowanych, powłóczących nogami staruszków. W czasach stalinizmu i później ON tropił zaciekle wrogów systemu. Tuż po wojnie ścigał i likwidował oddziały leśnych bandytów – tych, którzy nie chcieli podporządkować się nowej władzy i nowemu systemowi. Tak właśnie poznał swoją przyszłą żonę. ONA zaoferowała współpracę i pomoc w wytropieniu oddziału Barabasza w zamian za uwolnienie jej rodziców.

Raj. Goodbye

Molka, Michał

Adi wiedzie beztroski żywot w Raju. I mimo że Twórca okazuje mu żywe zainteresowanie, prowadzi z nim przyjacielskie pogawędki, zaspokaja jego kulinarne zachcianki, a każdy dzień jest niekończącym się relaksem – Adiemu zaczyna czegoś brakować. Twórca darowuje mu piłkę w nadziei, że tak nieskomplikowany twór jak mężczyzna zaspokoi swoje ambicje kopiąc piłkę od rana do wieczora. Niestety - Adi jest nienasycony. Kopanie nudzi mu się dość szybko i znów zaczyna pragnąć czegoś więcej. Wprawdzie nie wie czego, ale Twórca wychodzi mu naprzeciw. Tworzy  Evę.

Faux Pas

Molka, Michał

Po długiej nieobecności Janek, pracujący na platformie wiertniczej, wraca do domu. Jego żona, Maja, jest zdeterminowana – pragnie dziecka i postanawia zajść w ciążę. Nie jest to łatwe, bo Janek ma nieuleczalną przypadłość – po godzinie 22.00 – bez względu na okoliczności – zapada w sen. Ale Janek to jedno, a jego męskość to drugie. Jego męskość żyje własnym życiem… Tę właśnie okoliczność z radością wykorzystuje jego żona.

Molka, Michał

Urodzony w Warszawie w 1978 r. Po ukończeniu liceum wyjechał na cztery lata do Pakistanu, gdzie uzyskał tytuł BBA (Al-Khair University) oraz MBA (Preston University). Po powrocie do Polski ukończył podyplomowe studia w PWSFTviT w Łodzi (Wyższe Studium Organizacji Produkcji Filmowej). Pracował m.in. w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie oraz Filmotece Narodowej jako kierownik warszawskiego kina „Iluzjon”. Aktualnie jest drugim reżyserem w serialu „Na Wspólnej”. Jego prawdziwą pasją jest pisanie komedii.

Spiró, György

Węgierski autor młodszego pokolenia. Jego znaczące powieści, między innymi Mesjasze, Iksowie, Niewola, sztuki teatralne: Szalbierz (1983), Kwartet (1997), Prah (2007) opowiadają o newralgicznych kwestiach zasadniczych, zarówno historycznych, jak i społecznych, o poważnych konfliktach człowieka z historią. I Zaciemnienie też jest takim utworem.

Mamoburger

Kosar, Sarah

Tiffany i Hugh to córka i ojciec, których łączy dość chłodna relacja. Kiedy mama Tiffany ginie w wypadku samochodowym, muszą stanąć ze sobą oko w oko. W trakcie wspólnej żałoby odkrywają, jak niewiele o sobie wiedzą i ile sekretów skrywa ich rodzina. Pogrążają się w całkowitej niemocy organizacji pogrzebu i wspólnego porozumienia, gdy nagle zostaje im dostarczona tajemnicza przesyłka – kilkadziesiąt kilogramów mięsa na burgery z ostatnią wolą zmarłej, która chce, żeby ją w całości zjeść. Tiffany i Hugh rozpoczynają, momentami surrealistyczną, podróż w przeszłość.

Kosar, Sarah

Amerykańska scenarzystka i dramatopisarka, mieszkającą obecnie na stałe w Londynie. Została laureatką nagrody za najbardziej obiecujący talent dramatopisarski w Wielkiej Brytanii w 2016 roku.  Jest moderatorką laboratorium dla młodych twórców The Soho Young Writers Lab w Londynie. Sztuka Mumburger została wydana przez Wydawnictwo Bloomsbury i jest pierwszą jej przetłumaczoną sztuką na język polski.