język polskijęzyk angielski

Birden, Rubi

Urodziła się w Warszawie w 1974 r., studiowała iberystykę i fotografię. Jest absolwentką kursu scenariuszowego "Pisanie na potrzeby TV". Tłumaczy z hiszpańskiego i angielskiego, pisze sztuki teatralne i scenariusze filmowe. Jest członkiem zespołu scenariuszowego Script Squad, z którym 25 maja 2012 r. wygrała pierwszą nagrodę w konkursie na scenariusz serialu telewizyjnego, organizowanym przez Paisa Films i Warszawską Szkołę Filmową. Zespół złożył trzy projekty, z czego dwa (!) zakwalifikowały się do finału (Wszystkie strony Walki i Aaaby Baby), a jeden z nich zdobył nagrodę główną (Ja, Klaudia, czyli Wszystkie strony Walki po liftingu).

Monodram Rubi Birden Nie odwracaj się od słońca został wystawiony pod tytułem Nieobecna w warszawskim Teatrze Praga, (sezon 2010-11), a dramat Życie w zasięgu ręki wszedł do drugiego etapu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2011 r.).

Teksty Rubi Birden były realizowane na zawodowych scenach, w Teatrze Polskiego Radia, a także przedstawiane w formie prób czytanych w wielu teatrach w Polsce.

Autorka prowadzi własną stronę internetową, na której można sprawdzić listę dostępnych tekstów, przeczytać ich fragmenty i obejrzeć zdjęcia ze spektakli.

Birden jest też tłumaczką sztuk z jęz. angielskiego.

Sztuki reprezentowane przez ADiT: 

KontrapunktSiostrzyczki z piekła rodemCzaryMary Sp. Z.O.O., Nie odwracaj się od słońcaTylko ty i jaŻycie w zasięgu ręki, Ostatnia deska ratunku