język polskijęzyk angielski

Autorzy

Amerykański aktor, dramaturg i scenarzysta. Jego sztuka ThingsYouShouldn’tSay Past Midnight (Komedia na trzy łóżka) była grana z wielkim powodzeniem na scenach Nowego Jorku (off-Broadway) i Londynu (Soho Theatre), a także w wielu niezależnych teatrach na całym świecie. Jest współtwórcą nominowanej do Oskara Epoki lodowcowej i Epoki lodowcowej 3: Ery dinozaurów. Jego adaptacja The Pajama Game wygrała nagrodę Tony Award w kategorii Best Musical Revival on Broadway.
Ur. w 1927 r. w Nowym Jorku, gdzie ukończył Literaturę Angielską na New York University. Pracował jako dziennikarz w New York Daily News i Editor of the Queens Post. Znany na świecie autor powieści, krótkich opowiadań i dramatów. Jego sztuki przetłumaczone zostały na ponad dwadzieścia języków. Największą popularnością cieszy się Wojna Państwa Rose, na podstawie której powstał film w reżyserii Danny'ego DeVito, gdzie główną rolę zagrał Michael Douglas.
Autorka dramatów i reżyserka sceniczna, absolwentka Wydziału Reżyserii Teatru Uniwersytetu w Tel Awiwie. Wykłada na wydziale Dramatu Uniwersytetu Telawiwskiego.
Bestsellerowy autor trylogii Mścicielka urodził się w 1972 w Innsbruku. Dzieciństo spędził w jednej z wiosek w Tyrolu, gdzie przez pięć lat pełnił rolę ministranta w małym kościółku. Od zamiaru zostania księdzem odwiodła go matka, choć raczej nie była zachwycona jego późniejszym wyborem, kiedy w wieku piętnastu lat uparł się, że zostanie pisarzem. W przypadku Aichnera można mówić o wielkim uporze i determinacji, gdyż jego ciężka praca przez długie lata pozostawała niezauważona.
Ur. w 1977 w Monachium; studiowała Wiedzę o Teatrze i Scenopisarstwo. Finalistka Dni Dramaturgii 2003 w wiedeńskim Burgtheater. W roku 2006 stypendystka Literar Mechana.
Borys Akunin to pseudonim literacki Grigorija Szałwowicza Czhartiszwili (ur. 1956), rosyjskiego pisarza pochodzenia gruzińskiego, dramaturga i scenarzysty filmowego, tłumacza, literaturoznawcy i orientalisty (japonista). Wieloletni sekretarz redakcji rosyjskiego odpowiednika "Literatury na świecie" rozpoczął swoją błyskawiczną karierę literacką w 1998 roku, wydając swoje pierwsze beletrystyczne powieści kryminalno-sensacyjne, których głównym bohaterem jest Erast Pietrowicz Fandorin.
Ur. w 1964 r. w Kordobie dramaturg, reżyser, autor trzech powieści, od 2004 do 2011 roku dyrektor teatru im. Lope de Vegi w Sewilli. Autor takich sztuk jak Kroki (Pasos), Yo Satán, Los Borrachos, Patadas, La oreja izquierda de Van Gogh. Bardzo ceniony w Hiszpanii, wiele jego sztuk było nagradzanych na konkursach dramaturgicznych, a także tłumaczonych na kataloński, angielski, francuski, portugalski, arabski, rumuński i włoski.
Ur. 1967 w Wetzlar nad rzeką Lahn. Od 1987 do 1995 pracował jako copywriter dla agencji reklamowych w Köln, Düsseldorfie, Hamburgu oraz jako dziennikarz. Od 1995 pisze sitcomy, seriale i skecze komediowe dla niemieckiej telewizji. Założył z Götzem Alsmannem zespół "Boogaloo", specjalizujący się w muzyce soul, surf i reggae lat 60-tych. Od wielu lat pisze z Dietmarem Jacobsem scenariusze radiowe i komedie. W 2006 spółka autorska Jacobs/Albaum otrzymała telewizyjną nagrodę im. Adolfa Grimme. Współpracuje jako autor różnych programów z niemiecką stacją telewizyjną ZDF.
Ur. w 1928 r. dramaturg amerykański, autor awangardowych sztuk atakujących zmaterializowanie i dezintegrację współczesnego społeczeństwa. Twórca dramatów psychologicznych, wśród nich najbardziej znany Kto się boi Wirginii Woolf? – obraz zniewolonego konwenansami i stereotypami myślowymi środowiska intelektualnego współczesnej Ameryki.
Ur. w 1964 w Alzirze hiszpański dramaturg, aktor i reżyser. Specjalizuje się w komediach, ma ich na swoim koncie kilkanaście. Laureat wielu nagród teatralnych. W 1994 stworzył własny teatr (Albena Teatre), który prowadzi do dzisiaj w Walencji. Pracuje również dla telewizji.