Sześć utworów scenicznych

Autor: 
Kohout, Pavel
Dostępność: 
Dostępna
Cena: 
20,00 zł

371 stron, miękka okładka.

Antologia dramatów Pavla Kohouta.

Książka pokazuje różnorodność gatunkową; utwory oryginalne, adaptacje oraz wariację na motywach literackich, w tym wypadku Korowodu Artura Schnitzlera. 

1. KLAUN

Dramaturg oparł dramat na odwiecznym schemacie błazenad cyrkowych, jak również na konfrontacji nierównego statusu klauna i dyrektora. Zarzewiem akcji jest pragnienie klauna, by zostać dyrektorem, a przynajmniej tresować białe lipicany. Szef stawia mu trzy warunki, ten posługując się własną logiką spełnia je, ale dyrektor stosuje okrutne oszustwo - na arenę wypuszczone zostają tygrysy.

Lenka Jungmannová - wstęp

2. WOJNA NA TRZECIM PIĘTRZE

To bardzo dowcipny tekst o manipulacji jednostki w systemie totalitarnym, przedstawiający mechanizm, w którym z ofiary czyni się zabójcę. Klimat czarnej komedii, wręcz groteskowe i absurdalne sceny tworzą obraz bohaterów charakterystyczny dla świata kreowanego przez Kafkę.

"Wojna na trzecim piętrze", Gazeta Wyborcza online, 07-11-2006

3. BIEDNY MORDERCA

To dramat psychologiczny, pokazujący mechanizmy rozumowania i działania człowieka, który w wyniku urazu z dzieciństwa postanowił kierować się w życiu wyłącznie swoim umysłem. Czy przegrywa wobec tak silnych namiętności jak zazdrość i chęć zemsty - nie wiadomo. Pewne jest jednak, że umysł zdolny jest do wszystkiego, również do choroby psychicznej.

4. CYJANEK O PIĄTEJ

Porusza temat trudnych stosunków polsko-żydowskich [lecz od zaskakującej strony], ale przede wszystkim jest to dramat o moralności, zdradzie i graniach nienawiści.

"Splątane kobiece losy", Julia Rzemek
Rzeczpospolita nr 58 - Warszawaski Informator Rzeczpospolitej, 09-03-2007

To jedna z tych sztuk, którymi próbuje rozliczyć się z upiorami przeszłości, opowiadając pozornie prostą historię dwóch kobiet. (…) Tu i teraz rozgrywa się autentyczny dramat Zofii i Ireny, kobiet, które noszą ciężar wojny i śmierci bliskich.

"Przyjaźń czy nienawiść", Agnieszka Michalak
Dziennik nr 64 - Kultura, 16-03-2007

5. BOLERO ARTURA

Kohout pokazuje, że we współczesnym wyścigu szczurów traktujemy siebie jak produkt i umiemy się sprzedać. Jak najlepiej, za jak najwyższą cenę. 
Odczytałem w "Bolerze" zmianę: dziś kobiety przejęły męskie role, nastąpiła rewolucja w kwestiach dotyczących płci - zwraca uwagę Piotr Szczerski.

"Bolero Artura" najnowszą premierą w kieleckim teatrze", mon [Monika Rosmanowska], Gazeta Wyborcza - Kielce nr 4, 05-01-2008

6. MARIA WALCZY Z ANIOŁAMI

Sztuka nawiązuje do wcześniejszych komedii absurdu - treść stanowią próby do przedstawienia o wielkiej pisarce Boženie Nĕmcovej, ale ciężar formalny i gatunkowy wyraźnie się przesuwa: sztuka staje się portretem aktorki pozbawionej możliwości występowania na scenie i odbiciem sytuacji pisarza, którego twórczość znajduje się na indeksie.

Lenka Jungmannová - wstęp