Świecąca ciemność
142 strony, miękka okładka.
Zawiera wysmakowane literacko, filozoficzne eseje znanego szwedzkiego teatrologa o dramaturgii Jona Fossego, jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich autorów teatralnych i pisarzy. Książka w tłumaczeniu Haliny Thylwe.
Leif Zern urodził się w Sztokholmie, w latach 60. studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie w Uppsali. Od 1969 roku pracuje jako krytyk literacki dla "Dagens Nyheter". Jest autorem książek, m.in. The Lover and the Murderer (o dramatach Williama Szekspira), See Bergman (o filmach Ingmara Bergmana). Świecąca ciemność (tłum. Halina Thylwe) opublikowana została w Norwegii w 2005, Szwecji w 2006, Niemczech w 2007, a także przetłumaczona na język francuski. Książka zawiera wysmakowane literacko eseje psychologiczno - filozoficzne na temat dramaturgii Jona Fossego.
z wprowadzenia:
(...) Choć skąpy, zredukowany dialog Fossego - co wkrótce zostanie nazwane minimalizmem - miał poprzedników, był czymś innym niż milczenie Becketta czy pauzy Pintera. U Becketta milczenie jest tragiczne, to przystanek końcowy modernizmu, zapoczątkowanego przez Ibsena i Czechowa, który przez cały wiek XX obnaża wewnętrzną pustkę człowieka i tęsknotę za obudzeniem się do życia. Być może anonimowość postaci Pintera i ich przeszłość wywarły pewien wpływ na pisarstwo Fossego, ale już nie zainteresowanie społeczną nadrzędnością i podległością. Ilekroć pojawia się problem walki o władzę, na przykład w Synu czy w Odwiedzinach, Fossego bardziej zajmuje słabość niż siła. Nie da się jednak zaprzeczyć jego powinowactwa z Pinterowskim wyczuciem formy (ani jednego słowa za dużo).
(...)
Sztuka teatru polega na interpretacji, im większy dramaturg, tym więcej interpretacji. Brak zrozumienia, jaki Fosse gdzieniegdzie napotyka, jest równie godny uwagi, jak uznanie, którym darzą go rozmaici reżyserzy, aktorzy i krytycy. Zdaje się dzielić opinię na dwa obozy: tych, co uznają jego sztuki za monotonne, i tych, którzy uważają, że monotonia otwiera drzwi do bogatego świata. (...)