Męskość. Opowieść o uzależnieniu

Autor: 
Chotkowski, Łukasz
Dostępność: 
Dostępna
Cena: 
25,00 zł

„O męskości – w zdefraudowanych czasach. Dawno nie miałem poczucia, żeby ktoś tak głęboko pisał o mnie. O mężczyźnie, facecie, chłopcu, od którego wciąż wymaga się siły lub słabości, w zależności od kontekstu. Łukasz Chotkowski fascynująco pisze o podróży w głąb, która znieważa definicje. Zgoda na siebie, oto prawdziwe wyzwanie”  

-  Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy

 

  • Liczba stron: 112
  • Sześć czarno-białych fotografii autorstwa Konrada Parola
  • ISBN 978- 83-60699-37-9
  • miękka oprawa
  • ADiT, Warszawa 2018
  • cena: 25 zł

Debiutancka powieść znanego dramaturga współpracującego z Mają Kleczewską, współautora spektakli granych na całym świecie (m. in. Wściekłości wg Elfriede Jelinek pokazywanej na Biennale w Wenecji).

Akcja książki dzieje się w ciągu kilkunastu godzin w czasie medytacji w aśramie w Nepalu. Bohater, trzydziestopięcioletni warszawiak pochodzenia żydowskiego, przygląda się różnym aspektom podróży, która funkcjonuje zarówno w wymiarze przestrzennym, jak i jako wyprawa w głąb własnego umysłu, przez meandry wspomnień. Mężczyzna konfrontuje się z umierającym na raka ojcem, pierwszym rozwodem i powikłanymi doświadczeniami z kobietami. Podejmuje próby przekroczenia własnego wstydu, który przestaje jawić się jako deprecjonujący . W sposób okrutny dla samego siebie stopniowo wyzwala się spod presji stereotypowego wzorca męskości. W procesie obserwacji umysłu odkrywa, że jego prawdziwym źródłem siły nie jest zakorzeniona w świadomości „męska odwaga”, równoznaczna z brawurą, ale samoakceptacja słabości. Uważność bohatera bierze swój początek w obserwacji ciała. Powtarzające się jak mantra opisy warunków atmosferycznych i oddechu w trakcie medytacji stanowią swoiste stacje – jedyne stałe punkty w drodze „do siebie”.

Autorka zdjęcia na okładce: Magda Hueckel

 

  • Książka w sprzedaży już po weekendzie majowym!
  • Spotkanie promocyjne: 23.05. 2018 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie o godzinie 19:00. Spotkanie poprowadzi dziennikarz kulturalny Mike Urbaniak.

 

PATRONI MEDIALNI: