Antologia Nowych Sztuk Austriackich Autorów

Autor: 
Autorzy austriaccy
Dostępność: 
Dostępna
Cena: 
35,00 zł

Proszę nie sądzić, że Antologia Nowych Sztuk Austriackich Autorów to takie zwykłe „austriackie gadanie". To sześć dramatów o wysokiej jakości literackiej, starannie wybranych według klucza językowego i tematycznego z zabójczą dawką humoru, o czym pisze we wstępie dr Maciej Ganczar. Na końcu znajdują się opracowane noty o autorach i tłumaczach.

Literatura austriacka jest bodaj najbardziej ceniona przez polski teatr i ma wierną publiczność. Świadczą o tym głośne inscenizacje Krystiana Lupy - LunatykówKalkwerku czy Wymazywania oraz realizacje innych reżyserów czołówki "kalaczy gniazda" - Thomasa Bernharda, Elfriede Jelinek i Petera Turriniego, którego najnowsza komedia Sylwester prowokuje pytaniem, co może dziać się w austriackiej piwnicy.

W niniejszej Antologii publikowane są po raz pierwszy w polskim języku sztuki znanych autorów: Wernera SchwabaRoberta Woelfla, Elisabeth Very RathenböckFranzoblaSilke HasslerCatherine Aigner. Już ich tytuły: Głodne dzieckoTotalnie szczęśliwiSercu pracę, dłoniom miłośćZamknięty światKsiężniczka Eisenherz czy Wysoki Schwab: Żywe jest nieżywym i muzyką zdradzają różnorodność tematyki psychologicznej, społeczno-politycznej, której wspólnym mianownikiem jest inteligentna ironia i austriacki "śmiech przez łzy".

Sztukę Zamknięty świat grała z powodzeniem Teatr Kamienica w Warszawie (z brawurową Krystyną Sienkiewicz w eoli głównej), a Totalnie szczęśliwych teatry w Łodzi Szczecinie.

W latach 2000 - 2004 nakładem wydawnictwa ADiT ukazywała się czterotomowa antologia, której kolejne tomy poświęcone były osobnym pisarzom: George TaboriemuPeterowi TurriniemuFelixowi Mittererowi i Wolfgangowi Bauerowi.

str. 314
miękka okładka