język polskijęzyk angielski

Matysik, Grzegorz

Ur. w 1960 r. aktor, reżyser, tłumacz. Na scenie zadebiutował w 1982r. rolą Ignaca w Transatlantyku Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W latach 1983-1986 pracował w Teatrze im. J. Słowackiego, w Krakowie, gdzie zagrał m. in. tytułową rolę w Irydionie Krasińskiego w reż. M. Grabowskiego. W tym czasie zagrał również trzy główne role w filmach fabularnych: Kłamczucha, Alabama, Mokry szmal.

Po 10-letnim pobycie w Austrii (1986 -1996), gdzie skończył studia reżyserskie (Hochschule für Musik und darstellende Kunst – Max Reinhardt Seminar w Wiedniu) i pracował jako aktor i reżyser w teatrze w Salzburgu, powrócił do Polski i rozpoczął współpracę z Teatrem STU w Krakowie. Na deskach tej sceny w 1999r. zrealizował m. in. spektakl Eksperyment według własnego scenariusza, z Katarzyną Figurą w roli głównej.

W czasie pobytu w Austrii założył w Wiedniu Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatralne ACT, Które zajmuje się koprodukcją Polsko – Niemiecko – Austriacką. (m. in. Próby B. Schaeffera w reż. M. Grabowskiego).

W 1993r. na 100-lecie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie wyreżyserował Wariacje Goldbergowskie G. Taboriego we własnym tłumaczeniu.

Przetłumaczył również: Kuraż mojej matki G. Taboriego, Plac Bohaterów T. Bernharda, Noc Weiningera J. Sobola, Młodość bez Boga O. v. Horvatha.

Jako reżyser ma na swoim koncie także m. in.:

Śmierć i dziewczyna A. Dorfmana w Kleines Theater w Salzburgu (1992)

Gra według Pokojówek J. Geneta (1999), Niezidentyfikowane szczątki… B. Frasera (2001), Poskromienie Złośnicy W. Shakespeare’a (2002), Szalone nożyczki P. Pörtnera (2003) – spektakle wyreżyserowane w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze.

Dekalog II według scenariusza filmu K. Kieślowskiego w Stadttheater Kassel (2001)

Sceny miłosne B. Schaeffera w Teatrze Ludowym w Krakowie (2005, prapremiera)

Raj Eskimosów B. Schaeffera w Teatrze im W. Siemaszkowej w Rzeszowie (2006)

Pamiętnik Narkomanki B. Rosiek w Teatrze Powszechnym w Radomiu (2008)

Farrago L. Amejko w Kleines Theater w Salzburgu (2012)

Adonis ma gościa F. Apke w Teatrze Groteska w Krakowie (2014)

W latach 2001 - 2009 prowadził własną, plenerową restaurację „Grube Ryby” pod Krakowem, która posiadała scenę teatralną. Na jej deskach koncertowały wybitne zespoły jazzowe i odbywały się spektakle teatralne i kabaretowe.

Po sprzedaży restauracji prowadzi spokojne, wiejskie życie, zajmując się pisaniem, reżyserowaniem i graniem na scenie. Ostatnio w Ostatniej sztuce B. Schaeffera (prapremiera 4. Lutego 2014r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie).