język polskijęzyk angielski

Wojtyszko, Maria

Pierwsze razy

Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
komediodramat; sztuka w 2024 roku znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a także została opublikowana w „Dialogu” (5/2024)
Szczegóły obsady
oryginalnie w sztuce pojawia się więcej postaci, możliwe są jednak różne wersje obsadowe
Czas akcji
1997-2000
Miejsce akcji
Polska
Prapremiera polska
30.09.2023, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie – filia we Wrocławiu, reż. Jakub Krofta

Komediodramat Marii Wojtyszko z elementami realizmu magicznego to pokoleniowy portret dzisiejszych czterdziestolatków. Dramatopisarka powołuje do życia grupę polskich licealistów, którzy przygotowują się do zdawania matury w przełomowym 2000 roku. Młodych ludzi zawieszonych pomiędzy postkomunistyczną rzeczywistością lat dziewięćdziesiątych a nadchodzącą erą globalizacji i gwałtownego rozwoju kapitalizmu. Autorka, aby przenieść swoich czytelników oraz potencjalnych widzów w czasie, rozpoczyna swoją sztukę utworem legendarnego już polskiego zespołu hip hopowego Paktofonika: Ulotne chwile. Powracające w tekście słowa „Łapię chwile ulotne jak ulotka, Ulotne chwile łapię jak fotka” stają się w ten sposób nie tylko sentymentalnym hymnem i soundtrackiem tamtego czasu, ale również podejmowaną przez autorkę dramaturgiczną strategią zapisu tego, co minęło i tego, czego już nie ma. 

W Pierwszych razach grupa szesnastolatków przeżywa różnego rodzaju inicjacje. Przeżywa pierwsze miłości, rozczarowania, a także wtajemniczenia. Młodzi ludzie żyją w przeświadczeniu, że teraz w końcu będzie dobrze, że nadchodzi nowy, lepszy czas. W przeciwieństwie do pokolenia swoich rodziców i dziadków, nie muszą już o nic walczyć. Mogą zajmować się imprezowaniem, paleniem zioła, korzystać z większej swobody seksualnej. Jednak nad tą pozornie bardziej liberalną i nowoczesną rzeczywistością unosi się cały czas widmo polskiej historii oraz nieprzepracowanych pokoleniowych traum. Namacalnym przykładem tego jest postać Berka – personifikacja skrzętnie ukrywanej przed nowym pokoleniem – żydowskiej tożsamości. Trudno powstrzymać się więc przed zadaniem pytania: gdzie ta z pozoru nowa i lepsza Polska ich zaprowadziła?

Ten tekst to napisany z humorem słodko-gorzki portret minionego czasu, który może stanowić swoiste lustro dla współczesnej rzeczywistości. Pierwsze razy to więc nie tylko sentymentalny powrót do czasów nastoletniości samej autorki zwieńczony drugim hitem Paktofoniki Ja to ja oraz niezwykle udany pokoleniowy portret z gatunku inicjacyjnych narracji, ale również intrygująca analiza korzeni tożsamości dzisiejszych dorosłych. Przeglądając się w tej opowieści, warto zastanowić się nad źródłem współcześnie istotnych w Polsce pytań i problemów. Zastanowić się nad skutkami i zyskami transformacji oraz postawić to nie do końca wygodne, ale powracające pytanie, na ile faktycznie wszystkie traumy i lęki poprzednich pokoleń zostały w końcu przepracowane.

Wojtyszko, Maria

Scenarzystka, dramatopisarka i reżyserka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim i scenariopisarstwo w łódzkiej Filmówce. Jest również absolwentką Szkoły Laboratorium Dramatu i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz wielu międzynarodowych szkoleń dla scenarzystów.

Jest autorką i współautorką scenariuszy seriali telewizyjnych i filmów (między innymi Poladia, Zagraj ze mną, Doręczyciel, Bez Tajamnic)

W jej dorobku teatralnym znajdują się adaptacje klasyki oraz wiele sztuk oryginalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dramaty Wojtyszko były realizowane między innymi w Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze im. Fredry w Gnieźnie, Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach, czy w praskich teatrach V Dlouhe, X10 i Narodowym. 

Jest laureatką ogólnopolskich konkursów dramaturgicznych, teatralnych i prozatorskich. Za debiutancką sztukę Macica otrzymała Nagrodę Teatru Starego i Miesięcznika „Dialog”. Dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, zdobywczyni Grand Prix oraz nagrody za najlepszą sztukę sezonu w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W roku 2017 otrzymała wraz Jakubem Kroftą Wrocławską Nagrodę Teatralną. 

Od roku 2012 pracuje jako kierowniczka literacka WTL we Wrocławiu.

Wraz z Jakubem Kroftą tworzą rozpoznawalny tandem dramaturgiczno-reżyserski krofta/wojtyszko. Ich współpraca rozpoczęła się od spektaklu Madame w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Wspólnie realizują spektakle familijne i  dla młodzieży, ale też przedstawienia dla widzów dorosłych, takie jak Casanova, Makbet czy Język obcy.

Maria Wojtyszko jest w również współzałożycielką duetu KOLEKTYWA, którego działalność skupia się na performansie zarówno w przestrzeni wirtualnej, jak i publicznej. 

Wojtyszko jest członkinią społeczności Fabulamundi, która integruje środowisko europejskich dramatopisarzy. Jej dramaty były prezentowane publiczności w Czechach, Niemczech,  Austrii, Rumunii, na Węgrzech, na Słowacji, we Włoszech i w Finlandii.

W lutym 2024 odbyła się premiera jej sztuki Jeszcze chwilkę, napisanej na zamówienie Teatru Narodowego w Pradze. 

Dostępne tłumaczenia:

  • Piekło - Niebo: angielski, czeski, ukraiński, rumuński, węgierski

  • Sam czyli przygotowanie do życia w rodzinie: czeski, węgierski

  • Język obcy: czeski