język polskijęzyk angielski

Moffat, Steven

Jak usunąć znajomego?

Tytuł oryginalny
The Unfriend
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera
21 maja 2022, Minerva Theatre, Chichester

Peter i Debbie to para uosabiająca typowe cechy obywateli Wielkiej Brytanii – ich nad wyraz dobre maniery to niewyczerpane źródło nieporozumień i rodzinnych napięć. Nie potrafią rozmawiać ze spędzającym całe dnie przed komputerem nastoletnim synem Alexem. Nie rozumieją frustracji jego siostry, Rosie, która chce w końcu być traktowana jak dorosła. Jednak przede wszystkim – nie mogą pozbyć się natrętnego sąsiada, który bez przerwy nachodzi ich i zatruwa im życie  – nie wypada jednak odprawiać go z kwitkiem…
Peter i Debbie udają się więc na zasłużony odpoczynek. Na wakacyjnym rejsie poznają wdowę z Ameryki, Elsę, z którą mimowolnie się zaprzyjaźniają. Usposobienie Elsy jest absolutnym przeciwieństwem stonowanego temperamentu Brytyjczyków. To kobieta bezpośrednia, bezkompromisowa, która nie przejmuje się tym, co myślą o niej inni. Relacja z Elsą to zatem dla Petera i Debbie intrygująca, ale nierokująca na przyszłość znajomość. Wakacyjne przyjaźnie rządzą się przecież swoimi prawami... prawda? Rzucając na pożegnanie „bądźmy w kontakcie”, nikt nie potraktowałby takiej deklaracji poważnie.
Elsa nie jest jednak osobą, która zachowuje się zgodnie ze społecznymi normami. Gdy nieoczekiwanie zapowiada, że odwiedzi Debbie i Petera w Londynie, Debbie wpisuje jej nazwisko w wyszukiwarkę internetową i dowiaduje się, że ich wakacyjna przyjaciółka ma prawdopodobnie na koncie szereg morderstw... Tymczasem rozlega się pukanie do drzwi, a w progu stoi rzeczona morderczyni!
Elsa ładuje się do domu Petera i Debbie z walizkami i – choć, jak twierdzi, wpadła tylko na chwilę – ani myśli o wyprowadzce. Małżeństwo podchodzi do problemu jak na porządnych Brytyjczyków przystało – muszą ochronić siebie i swoje dzieci przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, ale... nie mogą przecież pod żadnym pozorem zachować się niegrzecznie! W powietrzu wciąż wisi groźba, napięcie między małżonkami sięga zenitu, tymczasem Elsa, zamiast na mordowaniu kolejno członków rodziny, skupia się na wywróceniu do góry nogami stosunków między nimi. Alex pod wpływem Elsy rusza się wreszcie sprzed komputera i naprawia kurzący się w garażu rower, a zamiast rzucania niesmacznych żartów prowokujących rodziców, przytula ich, mówiąc, że ich kocha… Przestaje też kłócić się z Rosie, która z kolei, również pod wpływem Elsy, zaczyna rozumieć, że tak jak ona oczekuje od rodziców zrozumienia, tak sama powinna spróbować ich zrozumieć. Akcja sztuki to pasmo nieporozumień i zaskakujących zwrotów, które łączy gra z oczekiwaniami publiczności – tam, gdzie w thrillerze znaleziono by ciało, tu kolejna rzecz zmienia się na lepsze. 
To jednak, czy Elsa chce swoich „znajomych” z wakacji zamordować, czy może tylko... zreformować, pozostanie zagadką niemal do końca sztuki. Komedia Moffata to nie tylko rozrywka najwyższej próby, ale również budowana w błyskotliwych, zabawnych dialogach krytyka społeczna.

  • Prapremiera powstała w reżyserii Matthew Byam Shawa dla Playful Productions w Minerva Theatre w Chichester w maju 2022. Przedstawienie następnie przeniosło się do The Criterion na West Endzie w styczniu 2023. 

  • Sztukę w 2022 roku opublikowało wydawnictwo Nick Hern Books.

Moffat, Steven

Scenarzysta i producent wykonawczy serialu BBC Doktor Who w latach 2009-2017. Współtwórca, scenarzysta i producent wykonawczy Sherlocka – również serialu BBC – oraz powstałego w koprodukcji BBC i Netflixa Drakuli. Wcześniej pracował nad wszystkimi 43 odcinkami serialu dla nastolatków Press Gang oraz nad sitcomami: Każdy z każdym, Chalk, Joking apart. Współtworzył również serial Jekyll, pełnometrażowy film Tintin, adaptację Miłości ponad czasem dla HBO i oryginalny, czteroczęściowy serial W zamknięciu dla BBC i Netflixa. Wielokrotnie nagradzany, m.in. BAFTA za Press Gang i Doktora Who, dwie BAFTY i dwie nagrody EMMY za Sherlocka oraz Nagrodę Specjalną BAFTA w 2012. W 2015 został wyróżniony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sztuk dramatycznych. Jak usunąć znajomego? to jego pierwsza sztuka teatralna. 

"Świetnie się bawiłem pisząc tę sztukę, a potem uprzejmie spodobała się kilku osobom, i tak wylądowaliśmy tutaj" –  Steven Moffat o "Jak usunąć znajomego?" 
  • Prapremiera powstała w produkcji Matthew Byam Shawa dla Playful Productions w Minerva Theatre w Chichester w maju 2022. Przedstawienie następnie przeniosło się do The Criterion na West Endzie w styczniu 2023. Sztukę w 2022 roku opublikowało wydawnictwo Nick Hern Books.