język polskijęzyk angielski

Fierstein, Harvey

Fierstein, Harvey

Aktor, dramatopisarz, czterokrotny zdobywca nagrody Tony (m.in. za rolę Edny Turnblad w musicalu Hairspray); autor libretta do musicali La Cage aux Folles (za które zdobył nagrodę Tony w 1984) i Kinky Boots (nominacja do Tony Award 2013). Nagrodę Tony zdobyła również jego sztuka Torch Song Trilogy (1983), w której grał główną rolę (również nagrodzoną Tony Award). Casa Valentina była nominowana do nagrody Tony w roku 2014.

Kinky Boots

Tytuł oryginalny
Kinky Boots
Tłumacz
Wojnarowski, Michał
Gatunek sztuki
Sztuka muzyczna
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
na podstawie scenariusza Geoffa Deana i Tima Firtha do filmu „Kinky Boots” (Miramax); autor libretta: Harvey Fierstein, muzyka i słowa: Cyndi Lauper
Szczegóły obsady
+ "Aniołki"
Prapremiera
Broadway, 4 kwietnia 2013, Al Hirschfeld Theatre, reż. Jerry Mitchell (13 nominacji do nagrody Tony, 6 wygranych nagród Tony)
Prapremiera polska
lipiec 2017, Teatr Dramatyczny m.st Warszawy, reż. Ewelina Pietrowiak

Firma „Price i synowie” przez lata z sukcesami zajmowała się wyrobem obuwia, jednak nieubłaganie nadchodzi koniec pewnej epoki. Właściciel zakładu umiera, kierownictwo przejmuje – aczkolwiek niechętnie – jego syn, Charlie. Interes idzie słabo, firma zmierza ku plajcie. Ale w życiu Charliego szykuje się rewolucja – przypadkowo poznaje drag queen Lolę, która uwielbia występować przed publicznością. Lola ma jednak pewien problem – na rynku brakuje wystrzałowych kobiecych butów, które wytrzymałyby ciężar męskiego ciała…

The sex is in the heel
Even if you break it
The sex is in the feel
Honey, you can’t fake it!
 
Powiedzieć że Charlie jest nieprzekonany do pomysłu – to zdecydowanie za mało powiedziane; zaborcza narzeczona, Nicola, skwapliwie odwodzi go od pomysłu zmiany profilu firmy. W końcu jednak młody Price decyduje się na produkcję butów dla drag queens, w tym seksownych, czerwonych kozaków na niebotycznym obcasie… Owa zmiana, związana z coraz większym wkładem Simona/Loli w rozwój firmy, rodzi sprzeciw części pracowników, z hiper-macho Donem na czele. Przedsięwzięcie jednak czeka niebotyczny sukces, zwieńczony pokazem mody w Mediolanie.

Kinky Boots to opowieść o tolerancji inności, oswajaniu stereotypów, przekraczaniu podziałów, o osiąganiu „niemożliwego” – być może brzmi to banalnie, ale i sama historia jest uwodząco prosta i chwytająca za serce. Siła musicalu tkwi w przybliżeniu bajecznego świata dragu, błyskotliwych dialogach, efektownych scenach zbiorowych, wpadających w ucho piosenkach (muzykę skomponowała Cyndi Lauper, autorka m.in. hitu Girls Just Wanna Have Fun, aktywistka LGBT). Rola Loli może okazać się prawdziwym probierzem aktorskich umiejętności, ale i inne postacie stwarzają szerokie możliwości zaprezentowania rozmaitych talentów. Kinky Boots cieszy się ogromnym sukcesem na Broadwayu. Polska prapremiera sztuki miała miejsce w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 2017 roku w reżyserii Eweliny Pietrowiak – realizacja cieszy się ogromnym powodzeniem.

  • Uwaga! Tłumacza reprezentuje ZAiKS

Casa Valentina

Tytuł oryginalny
Casa Valentina
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
transwestyci
Szczegóły
nominacja do Tony Award w 2014

Jest lato 1962 roku. Bardzo nietypowe małżeństwo prowadzi ośrodek wypoczynkowy w górach Catskills, na południowym-wschodzie USA. Ten mały raj na kompletnym odludziu kryje pewną tajemnicę. Rita i George prowadzą kompleks wypoczynkowy dla transwestytów. Przyjeżdżają do nich szanowani mężczyźni, których słabością są kobiece stroje i makijaże. Tylko w Casa Valentina mogą być  naprawdę sobą i objawić swoje damskie alter ego. Panująca tam dyskrecja i przyjacielska atmosfera sprawia, że nawet najbardziej nieśmiali panowie odrzucają swoje obawy i świetnie się bawią w „babskim” gronie. Jednak po okolicy rozchodzą się plotki o niemoralnym prowadzeniu, nielegalnym (wówczas) homoseksualizmie i przebierankach. Na policję trafiają jednoznaczne zdjęcia. Czy w Casa Valentina ma miejsce tylko niewinna zabawa? Ktoś na pewno ma więcej na sumieniu… Jedyną szansą, żeby ocalić ośrodek, jest stworzenie oficjalnej organizacji. Tylko że wtedy wszyscy będą zmuszeni ujawnić swoje nazwiska... Czy wyjście z cienia i wolność ekspresji okaże się warta poświęcenia ich dotychczasowego życia – pracy, rodziny, pozycji?

Casa Valentina to niezwykle przejmujący dramat o kobiecości, męskości i granicach tolerancji, które ustanawia społeczeństwo. O determinacji w walce o własną tożsamość oraz jaką cenę płaci się za wyrzeczenia. O granicach miłości i oddania - wobec najbliższych, a przede wszystkim wobec własnego "ja".