język polskijęzyk angielski

Feinsod, Arthur

Feinsod, Arthur

Ukończył Harvard, Berkeley i Uniwersytet Nowojorski. Będąc profesorem w Trinity College, pod koniec lat 90. pracował jako dramaturg-rezydent w nagrodzonym Tony Hartford Stage Company, współpracując blisko z takimi reżyserami jak Bartlett Sher i Mark Lamos. W 1998 jego sztuka Malcolm's Call miała swoją prapremierę w Synchronicity Space na Manhattanie. W 2000 napisał adaptację Legendy o Sennej Kotlinie Washingtona Irvinga zatytułowaną The Curse of Sleepy Hollow dla Narodowego Teatru Głuchoniemych, która swoją trasę objazdową zakończyła w Hartford's Bushnell Theatre (w tym samym czasie, bo w 1999, na podstawie tego opowiadania Invinga Tim Burton nakręcił Jeźdźca bez głowy).

Od 2001 Feinsod jest profesorem na Indiana State University i dyrektorem artystycznym tamtejszego Teatru Repertuarowego Crossroads (Rozdroże), gdzie wyreżyserował kilkanaście spektakli, zarówno według tekstów współczesnych, jak i klasycznych. Spektakl The Jewish Wife (Żydowska żona) na podstawie jednoaktówki wchodzącej w skład cyklu Strach i nędza III Rzeszy Bertolta Brechta w jego reżyserii był pokazywany wraz z dwoma innymi sztukami na niemieckich festiwalach w Mannheim i Heidelbergu w 2004. Jego adaptację Śmierci Cúchulainna W. B. Yeatsa pt. Sword Against the Sea pokazywał w sezonie 2005 Crossroads, a następnie Hawk's Well Theatre w Sligo w Irlandii. Jego sztuka Table 17 wyreżyserowana przez Tony'ego Halla w Crossroads w 2007 była prezentowana podczas 78. Festiwalu Teatrów Ulicznych na Manhattanie w reż. Dale'a McFaddena. Spektakl Przyjechałem do ciotki Zofii, produkcja Crossroads Repertory Theater z prapremierą na festiwalu w Mannheim w reż. Dale'a McFaddena z maja 2014, także w maju 2014 pokazywany był w Polsce, m. in. w Muzeum Historii Żydów Polskich. 

Przyjechałem do ciotki Zofii

Tytuł oryginalny
Coming To See Aunt Sophie
Tłumacz
Zawadzki, Zbigniew
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Przyjechałem do ciotki Zofii jest zarówno tytułem sztuki, jak i tajnym hasłem ostatniej misji Jana Karskiego (1914-2000), kuriera polskiego podziemia. Akcja rozpoczyna się w późnych latach 70., kiedy Karski po wielu latach milczenia opowiada swoją historię z czasu II wojny światowej reżyserowi filmowemu. Opowieść snuta z perspektywy lat obejmuje szereg niebezpiecznych epizodów: jego schwytanie i torturowanie przez Gestapo i spektakularną ucieczkę, zabawne doświadczenia związane z życiem w rozmaitych przebraniach, pełne bólu zaangażowanie w życie warszawskiego Getta, udawanie strażnika obozu koncentracyjnego czy słynne spotkanie z Roosveltem. Podjąwszy się swojej ostatniej misji, jaką było m.in. informowanie światowych przywódców o systematycznej Zagładzie Żydów na ziemiach polskich, Karski podróżuje przez Europę do Stanów Zjednoczonych, zmieniając tożsamość. Sztuka jest zarówno studium psychologicznym bohatera wojennego, jak i emocjonującym, pełnym akcji thrillerem. Autor czerpał z wielu źródeł, m.in. z książki Jana Karskiego Tajne państwo, książki Karski: How One Man Tried to Stop the Holocaust E. Thomasa Wooda i Stanisława M. Jankowskiego oraz wywiadów udzielanych przez Karskiego. Korzystał też z filmu Shoah Claude'a Lanzmanna i relacji ludzi, którzy znali bohatera. Ambicją Arthura Feinsoda było nie tylko odtworzenie epizodów misji Karskiego, ale ukazanie jej tragicznego kontekstu historycznego, towarzyszących jej dylematów moralnych i osobistego dramatu kuriera – człowieka, który próbował powstrzymać Zagładę. Autor namawia nas do tego, byśmy razem z Karskim podążyli tropem jego heroicznej postawy powtarzając za polskim kurierem jak mantrę życzenie, byśmy chcieli dowiedzieć się więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy.

Bieżący rok, w którym przypada stulecie urodzin Jana Karskiego, został ustanowiony jego rokiem przez Sejm RP. Jest to także kulminacyjny moment czteroletniego programu "Jan Karski. Niedokończona misja" realizowanego w Muzeum Historii Polski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Spektakl Przyjechałem do ciotki Zofii, produkcja Crossroads Repertory Theater z prapremierą na festiwalu w Mannheim w reż. Dale'a McFaddena z maja 2014, także w maju 2014 pokazywany był w Polsce, m. in. w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Link do strony spektaklu z pięknymi historycznymi zdjęciami.