język polskijęzyk angielski

Zamknięty świat

Tłumacz
Bikont, Karolina
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera polska
listopad 2011, Teatr Kamienica

Lucyna to nieco ekscentryczna, lecz przemiła staruszka. Od wojny, na której poległ jej mąż, mieszka sama. Często odwiedza ją sąsiadka Ernestyna, również stara i samotna. Bardziej samotna niż Lucyna, która ma przecież dwójkę dzieci, które czasem do niej przychodzą. Znerwicowaną córkę Antoninę, z którą ciągle się kłóci, i ukochanego syna Filipa, życiowego nieudacznika. To on wpadnie na genialny pomysł zarobienia wielkiej kasy - posługując się kontem bankowym Lucyny "zajmuje się" finansami pewnego dzianego "biznesmena". Szybko jednak wychodzi na jaw, że konto posłużyło za pralnię pieniędzy i Filip ląduje w areszcie. Ponieważ Lucyna podpisała dokument, Antonina, ledwo radząc sobie z własną pracą, mężem i bratem, postanawia ubezwłasnowolnić matkę, której i tak grozi postępowanie karne. W noc przed "deportacją" do domu starców cierpiąca na cukrzycę Lucyna objada się ciastkami, po czym, po szczerej rozmowie ze zdjęciem zmarłego męża, pożegnawszy się czule z mieszkaniem, wyrusza na pamiętający jej czasy młodości most.
Catherine Aigner w swojej drugiej sztuce bardzo dobrze ukazała toksyczną relację matki i córki, przede wszystkim jednak zwraca uwagę temat starych ludzi, którzy tak bardzo boją się samotności, że gotowi są udawać starczą demencję tylko po to, żeby dzieci częściej przychodziły w odwiedziny.
Wyśmienicie napisana rola Lucyny daje możliwość stworzenia wzruszającej, zarazem szalonej i bardzo inteligentnej postaci starszej pani.

omówienie tłumaczki

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Zamknięty świat