język polskijęzyk angielski

Wszystko skończone

Autor
Albee, Edward
Tłumacz
Chwastowski, Sławomir Michał
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
4
Obsada mężczyzn
3
Postacie
Żona, Kochanka, Syn, Córka, Najlepszy Przyjaciel, Lekarz, Pielęgniarka, Fotografowie i Reporterzy

Poruszająca sztuka o umieraniu, w której śmierć staje się punktem wyjścia do psychologicznych rozważań na temat sensu ludzkiego życia. Edward Albee obnaża stereotypy zachowań ludzi w obliczu śmierci, uwypukla ludzki egoizm, który bardziej skłania bohaterów sztuki do zajęcia się sobą i swoim przyszłym losem niż skupienia się na umierającej osobie.
Bohaterowie Wszystko skończone w swoich refleksjach dotyczących życia i śmierci pozostają anonimowi. Autor określa ich wzajemne koligacje i rodzinne powiązania, nie nadając im jednak imion i nazwisk.
Na łóżku za zasłoną umiera mężczyzna. Wokół niego zgromadzili się wszyscy jego bliscy: Żona, Córka, Syn, Najlepszy Przyjaciel i Kochanka - w asyście Lekarza i Pielęgniarki, którzy doglądają umierającego. Jego powolna śmierć jest ciężarem dla zgromadzonych w pokoju osób, ale też pretekstem do snucia rozważań na temat własnego życia i relacji łączących ich z umierającym. Bohaterowie wydają się uwięzieni w pokoju, od reszty świata odgradza ich nie tylko uczestnictwo w agonii mężczyzny, ale i tłum dziennikarzy i fotoreporterów czekających na to, żeby uwiecznić moment przekraczania granicy życia i śmierci.
Wszyscy pozornie wydają się z sobą pogodzeni. Żonę więcej łączy z Kochanką męża niż z dziećmi. Każdy w mniejszym lub większym stopniu stara się maskować swoje autentyczne uczucia. Specyficzna sytuacja, w jakiej się znaleźli, konfrontuje ich ze starością i przemijaniem. Ustalone normy zachowań wymykają się w zderzeniu z prawdziwymi emocjami. Umierający mąż, kochanek, przyjaciel, ojciec obnaża ich wewnętrzną pustkę i nieumiejętność radzenia sobie z życiem. Nie tyle wspominają umierającego, co samych siebie i uczucia, które w nich wzbudzał.
W ujęciu Edwarda Albee śmierć staję się psychologiczną grą między jej świadkami. Sytuacja z jednej strony jest tragiczna, z drugiej - absurdalna. Deklarując uczucia do umierającego z niecierpliwością czekają na jego śmierć, zadając sobie uporczywie pytanie, co dalej będą robić w życiu.
Wszystko skończone przypomina psychologiczny moralitet. Pod etykietami: Żona, Kochanka, Córka, Syn, Najlepszy Przyjaciel można odnaleźć nie konkretne osoby, ale typy zachowań i reakcji przypisane do odgrywanych przez nich życiowych ról. 

Wstrząsająca sztuka obnażająca powierzchowność ludzkich uczuć i gestów.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Wszystko skończone