język polskijęzyk angielski

Szyc

Tytuł oryginalny
Shitz
Tłumacz
Sobelman, Michał
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
ojciec, matka, córka i pan młody
Szczegóły
"tragifarsa muzyczna"
Prapremiera
1975, Haifa Municipal Theatre, reż. Hanoch Levin
Prapremiera polska
19.10.2010, Teatr Barakah w Krakowie, reż. Ana Nowicka

Pephes Szyc i jego żona Cesia marzą o wydaniu swojej dorosłej córki za mąż. Nie mniej pragnie tego sama Szeprahci, wciąż uwiązana i zależna od swoich rodziców. Małżeństwo ma być dla niej sposobem na wydostanie się na wolność. Wyczekiwany mężczyzna jednak się nie zjawia. Dziewczyna żyje więc wciąż na garnuszku swoich rodziców. Pewnego sobotniego wieczoru decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i wybiera się na wieczorną potańcówkę do swojej przyjaciółki Caparduli, gdzie niespodziewanie, w mało romantycznych okolicznościach, spotyka Czerhesa… swojego przyszłego męża. Hanoch Levin w charakterystyczny dla siebie sposób odziera wyczekiwane małżeństwo z idealistycznych, nieco naiwnych wyobrażeń. Poszukiwanie wymarzonego partnera/partnerki w rzeczywistości okazuje się być niczym więcej niż dobiciem targu, transakcją, która ma zapewnić obydwu stronom realizację ich materialistycznych potrzeb. Czerhes, zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo pożądanym i wartościowym jest „produktem”, nie omieszka odpowiednio targować się z tytułowym Szycem, ojcem przyszłej panny młodej.

Sztuka izraelskiego dramatopisarza to ironiczny, kameralny portret rodzinny. Bohaterowie i bohaterki Levina zdają się nie wyznawać żadnych wyższych wartości. Ich życiem rządzą proste, zwierzęce popędy. W rzeczywistości pozbawionej większego sensu, każdy z nich walczy o własne przetrwanie. To poczucie dodatkowo wzmaga wybuchająca w tle wojna, która nie pozostaje bez wpływu na akcję pierwszoplanowej rodzinnej historii… 
Autor w mistrzowski sposób łączy w swoim utworze fizjologiczną groteskę z egzystencjalnym dramatem. Przewrotny charakter tekstu dodatkowo wzmacnia użycie prostych piosenek, które na zmianę raz śmieszą, a raz przerażają.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Szyc