język polskijęzyk angielski

Sonia muszkat

Tłumacz
Sobelman, Michał
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Lidia (58); Paula (47) jej siostra; Albert (30), syn Lidii; Sonia (17), dziewczyna ze wsi
Czas akcji
Marzec 1944
Miejsce akcji
Wojna, terytorium okupowanych Węgier

Bogata żydowska rodzina, siostry Paula i Lidia oraz Albert, syn starszej z nich, ukrywa się w Debreczynie w piwnicy na terenie własnej posiadłości. Na zewnątrz szaleje wojna, oni zaś próbują przetrwać w trudnych warunkach. Strach, głód i inne niedogodności, do których nie nawykli, wywołują długo tajone wzajemne niechęci i resentymenty. Znajomy adwokat wysyła im do pomocy Sonię, młodą, delikatną i nieznającą życia chrześcijankę. Nawet w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia członkowie rodziny zachowują roszczeniową postawę wobec rzeczywistości oraz nawyk rozkazywania innym. Momentami zapomina się, że są prześladowani, wydaje się bowiem, że to Sonia stała się ich zakładniczką.

Obecność dziewczyny dodatkowo komplikuje i tak trudne relacje bohaterów. Albertowi, uzależnionemu od alkoholu i spotkań z prostytutkami, trudno jest wytrzymać w zamknięciu. Aby przytrzymać przy sobie grożącego ucieczką siostrzeńca i syna, siostry Paula i Lidia podsuwają mu Sonię. Nie przewidują jednak, że Albert naprawdę się zakocha, a służąca zajdzie w ciążę. Ta miłość ma cechy kazirodztwa – okazuje się bowiem, że dziewczyna także należy do rodziny, a historia jej matki to skrzętnie skrywana tajemnica. Zdeterminowana Sonia dąży do poznania prawdy, nie cofając się przed wykorzystaniem słabości uwięzionych i zmęczonych Żydów, zmusza ich do konfrontowania się z przeszłością.

Sztuka Savyon Liebrecht to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, kryminał rozgrywający się w nieco surrealistycznej przestrzeni ciemnej piwnicy wypełnionej rekwizytami bogatego przedwojennego życia. Autorka w odważny sposób pokazuje relacje miedzy Żydami a aryjczykami, którzy pomagali im w czasie II wojny światowej.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Sonia muszkat