język polskijęzyk angielski

Samotna droga

Tytuł oryginalny
Der einsame Weg
Tłumacz
Sadowska, Raisa
Gatunek sztuki
Dramat

Dramat psychologiczny; porusza wiele wątków, mówi o problemach, jakie stwarza niezrozumienie własnych uczuć. Nastrój smutny, tajemniczy. Padają aż do bólu prawdziwe słowa o niemożności przeżywania szczęścia. O tym, że uciekamy od wszystkiego, co mogłoby nam dać szczęście.

Osoby:

Profesor Wegrat, dyrektor ASP
Gabriela, jego żona
Joanna i Felix, ich dzieci
Julian Fichtner- malarz, prawdziwy ojciec Felixa
Stefan von Sala -45 lat, autor dramatów
Irena Herms, była aktorka
Doktor Franz Reumann, lekarz, przyjaciel Wegratów
Służba

 

Wiedeń, czas współczesny autorowi.

Akt 1. Ogródek państwa Wegratów. Syn, Felix wraca do domu, dostał przepustkę.
Matka jest ciężko chora, opiekuje się nią córka Joanna. Mówi bratu, że nie kocha matki już tak, jak kiedyś, że nie jest stworzona, by wspierać i pocieszać innych. Felix uważa, iż Joanna nie jest z nim szczera. Kiedyś tak dobrze się rozumieli, a teraz już nie.
Joanna kocha von Salę, choć jest to miłość beznadziejna, bez przyszłości. Sala zamierza wyruszyć w trzyletnią podróż badawczą. Jest ciężko chory, ignoruje to.
Matka, Gabriela życzyłaby sobie, aby Joanna wyszła za Reumanna, ale wie, że to nie możliwe.
Akt 2. U Juliana Fichtnera zjawia się von Sala, są przyjaciółmi. Osiem dni temu zmarła Gabriela, która była jedyną miłością Juliana. Pochodziła ze wsi, miała wyjść za Wegrata. Wtedy jednak poznała Juliana, planowali ucieczkę, wspólne życie. Ale on wyjechał sam, bez słowa. Z tego krótkiego romansu narodził się Felix. Czy mąż o tym wie, jest wątpliwe. Fichtnera odwiedza Irena Herms, która kiedyś bardzo go kochała. Została starą panną. Jest kobietą impulsywną i łatwo się wzrusza. Ma żal do Juliana, że ją odzrucił. Przypadkiem dowiaduje się, że Julian ma syna. Przychodzi Felix, który często odwiedza Juliana. Irena się domyśla, mówi, że musi iść. Felix pragnie zobaczyć portret matki, który Julian namalował w przeszłości. Dowiaduje się prawdy, zapewnia jednak, że właściwie nic to w jego życiu nie zmienia. Odczuwa tylko obcość wobec Juliana.
Akt 3. Pokój u Wegratów. Sala proponuje Felixowi, aby ten z nim pojechał. Felix się zgadza. Natomiast wątpliwe jest, czy Sala wyjedzie z powodów zdrowitnych, w każdym razie, czy wróci. Rozmowa między Julianem a Felixem.
Akt 4. Ogród wokół willi von Sali. Joanna wyznaje mu miłość, niczego nie oczekując. Wciąż mówi o tym, że też wybiera się w podróż. Sala proponuje jej małżeństwo i wyjazd wraz z nim, ale ona wie, że Sala tego wyjazdu nie przeżyje. Scena pełna metafizyki. Po odejściu Joanny zjawia się Felix, potem Julian Fichtner z Ireną Herms. Nieco zamieszania, ciekawe rozmowy.
Akt 5. Ogródek Wegratów. Sytuacja napięta, Joanna zniknęła. Sala jest pewny, że utopiła się w jeziorku należącym do niego. Mówi o tym jedynie Reumannowi. Właściwie tylko Reumann naprawdę kochał Joannę. Wszystko tonie w beznadziei, ale nikt nie chce się do tego przyznać. Wszystko niby po staremu.

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Samotna droga