język polskijęzyk angielski

Przypadek Freuda

Tłumacz
Sobelman, Michał
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
+ 2 statystów

Sztuka Savyon Liebrecht oparta na faktach o relacjach między Zygmuntem Freudem a hitlerowskim nadzorcą jego majątku, dr. Antonem Sauerwaldem (w sztuce występuje on jako Alex Wald). Po wejściu Niemców do Wiednia natychmiast rozpoczęła się kampania zastraszania ludności żydowskiej. Na ulicach prześladowano Żydów, wzywano ich na przesłuchania do gestapo, usuwano z mieszkań. Każdemu spośród dziewięciu tysięcy żydowskich właścicieli firm przydzielono hitlerowskiego nadzorcę. Zygmunt Freud uznany został za właściciela firmy, którą rzekomo było Wydawnictwo Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii. Zarządcą majątku rodziny Freud mianowany został dr Anton Sauerwald, chemik. Początkowo posługiwał się on typowymi stereotypami antysemickimi, z czasem jednak, po przeczytaniu dzieł Freuda, zmienił swój stosunek, stając wręcz jego wielbicielem.

Aż do aneksji Austrii Freud nie chciał opuścić Wiednia. Jednak po tym jak 14 marca jego córka Anna została wezwana przez gestapo, Freud zrozumiał, że muszą wyjechać z miasta. Ambasadorowie różnych państw zaangażowali się w uzyskanie dla Freuda potrzebnych dokumentów, pomogła im również przyjaciółka rodziny, księżna Maria Bonaparte, i prezydent Stanów Zjednoczonych. Po zdobyciu wizy do Anglii rodzina Freudów potrzebowała ostatniego dokumentu, jakim było zezwolenie Sauerwalda potwierdzające zapłacenie podatków i poprawne wypełnienie formularzy. Sauerwald odkrył, że Freud nie zgłosił posiadanych rachunków w szwajcarskim banku. Za tego typu przestępstwo groziła kara śmierci. Mimo to Sauerwald podpisał ostatni dokument, umożliwiając rodzinie Freudów wyjazd z Wiednia. Po zakończeniu wojny do Wiednia przybył amerykański oficer Harry Freud, bratanek Zygmunta Freuda, który wyjechał z Wiednia wraz z rodziną w 1933 roku. Harry oskarżył Sauerwalda o kradzież i szantaż. W jego obronie wystąpiła Anna Freud – dzięki jej wstawiennictwu uniewinniono Sauerwalda.

Sztuka o naiwności i nieodpowiedzialności wielkiego psychoanalityka oraz o losie żydowskich intelektualistów, którzy przetrwali dzięki swojemu dorobkowi naukowemu i społecznemu szacunkowi. Ale również o machinie biurokracji w czasach II Wojny i jej zagrożeniach.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Przypadek Freuda