język polskijęzyk angielski

Proca

Tłumacz
Czech, Jerzy
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Ilja, lat 33 ; Anton, lat 18 ; Larysa, lat 30
Miejsce akcji
Mieszkanie Ilji

Nikołaj Kolada jest mistrzem w kreśleniu wyrazistych, pełnych życiowej prawdy ludzi poobijanych przez los, ludzi, których, podobnie jak bohatera Procy, "boli dusza".
Proca jest jednak sztuką niezwykłą, bowiem Kolada, nie tracąc nic z soczystości i dosadności swojego stylu, napisał piękną, głęboko poruszającą opowieść o uczuciu dwóch mężczyzn w świecie, w którym podobna relacja nie ma prawa istnienia.

Ilja jest kaleką, podczas wypadku w pracy stalowa linka obcięła mu nogi, jeździ na wózku, żebrze pod sklepem z wódką, cierpi zamknięty w czterech ścianach swojego mieszkania. Wieczorami wyjeżdża na ulice i procą wybija szyby w oknach obcych ludzi, żeby nie mieli za przyjemnie w życiu. Pewnego dnia w dramatycznych okolicznościach poznaje Antona, pięknego 18-latka. Zawiązuje się między nimi nić przyjaźni, która coraz bardziej zaciska się, wiążąc obu mężczyzn nierozerwalnym, jak się później okazuje, węzłem.
Podczas kolejnych spotkań między mężczyznami narasta atmosfera bliskości, zrozumienia i wzajemnej czułości. Tym ostrzejszy kontrast stanowi zetknięcie delikatnej i wstydliwej dla nich samych materii uczuć z chropawą, twardą rzeczywistością współczesnej Rosji, w której króluje bieda i brak poszanowania pojedynczego człowieka, a wszelkie smutki suto zakrapiane są samogonem. Autor z wielkim wyczuciem i znajomością psychologii pokazuje mechanizm rodzenia się zakazanego uczucia, grę wzajemnego przyciągania i odpychania, czasem wręcz rozpaczliwą obronę przed czymś, co wydaje się nienormalne, niezgodne z naturą i ustalonym porządkiem społecznym. 
Obaj panowie desperacko próbują uporządkować swoje problemy z kobietami. Ilja ma sąsiadkę, która czyniąc zakusy na jego mieszkanie, jest gotowa na wszelkie poświęcenia i kompromisy, Anton nawiązuje romans z pewną młodą dziewczyną. Jednak ich "zakazane" uczucie okazuje się silniejsze. Na tyle silne, że młody Anton jeszcze raz podejmuje z nim brutalną walkę. Odwiedza Ilję i zaczyna go szantażować, chce pieniędzy w zamian za milczenie, wymusza na "przyjacielu", by ten wymazał go z pamięci, w końcu odchodzi. Ilja najpierw przeklina go, potem prosi Boga, by miał go w swojej opiece. Po czym wyczołguje się na balkon i skacze w dół.
Po pół roku targany wyrzutami sumienia Anton wraca do Ilji, niestety nie wiedząc, że jest już na wszystko za późno.
Poetyckim komentarzem do wydarzeń opisanych w sztuce są ilustracje snów Ilji, w których metaforycznie odbija się jego emocjonalny stosunek do tego, co się z nim i wokół niego dzieje.
     
Kolada subtelnie i cienką kreską przedstawia wzajemne stosunki obu mężczyzn, opowiadając uniwersalną historię o ludziach, którzy pokochali się na przekór wpojonym stereotypom. Właśnie ta sztuka uczynila nazwisko Kolady sławnym na całym świecie. Przekład doskonale oddaje ducha oryginału.

Joanna Olczakówna dla ADiT

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Proca