język polskijęzyk angielski

Praktyka względności

Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
(młoda kobieta i młody mężczyzna) postaci ze snu z rodziny Ireny Curie

Dramat porusza tematy, które zadają sobie ludzie od dawna: czy istnieją duchy, czy są w stanie nas opanować, czy potrafią w nas wniknąć, czy my, a raczej nasze dusze potrafią podróżować w przestrzeni i w czasie? Jak to możliwe, że czas jest pojęciem względnym, że nieskończona ilość rzeczywistości funkcjonuje równolegle? 

Czy my też istniejemy równolegle, tzn. czy możemy dzisiaj być osobą X, a kiedyś, sto lat temu, byliśmy osobą Y? Albo czy jesteśmy tylko teraz, ale nasza dusza może powędrować do przeszłości, która jest światem równoległym?
Karolinie, głównej bohaterce sztuki przydarza się niesamowita przygoda: w okresie około roku odbywa kilka podróży w czasie, podczas których wciela się w inną kobietę, nie wiedząc po każdym powrocie, kim była w tej innej rzeczywistości. Wie tylko, że żyła już kiedyś, potrafi określić mniej więcej dziesięciolecie, w którym się znalazła. Jej mąż uważa, że to tylko dziwne sny - do czasu, kiedy podczas jednej z nocnych podróży Karoliny pada nazwisko jej męża z zagadkowej przeszłości - Curie. To nazwisko jest punktem zwrotnym w sztuce - Karolina i jej mąż stwierdzają krok po kroku, że podróże w czasie nie były zwykłymi snami, ponieważ miejsca i zdarzenia z tych podróży zostały opisane dużo wcześniej - Karolina podczas swoich podróży wcielała się (trochę na wzór tego, co wydarzyło się w filmie "Being John Malkovich") w Marię Skłodowską-Curie lub w Irenę Curie. Mamy więc w sztuce dwie główne płaszczyzny: tę, na której współcześnie żyjąca para doświadcza podróży w czasie, co powoduje jej zainteresowanie się relatywnością czasu oraz tajemnicą istnienia, oraz płaszczyznę, na której dowiadujemy się o życiu Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej córki, również dwukrotnej noblistki - Ireny Curie.
Sztuka jest w pewnym stopniu kryminalną łamigłówką, w której wiele różnych pozornie niezwiązanych ze sobą detali zostaje powiązanych na końcu w jedną, logiczną całość.
Sztuka napisana została dla dwóch aktorów, ale można ją zaadaptować dla teatru telewizji lub filmu zamieniając opowiadane przez bohaterów historie z sennych retrospekcji na akcję (wprowadzając dodatkowych bohaterów: rodzinę Curie).
W związku z zainteresowaniem autorki teorią korytarzy przestrzennych Einsteina, widzimy możliwość wprowadzenia do scenariusza informacji związanych z obecnymi badaniami fizyków dotyczącymi czasu, przestrzeni oraz jej zakrzywienia jak też teorii względności.
Dramat posiada żywe dialogi, ma walory edukacyjne na temat rodziny Curie, autorka z ujmującym poczuciem humoru, bezpretensjonalnie przedstawia możliwości wynikające z istnienia równoległych czasoprzestrzeni lub może tylko niezbadanej natury snu.

ADiT

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Praktyka względności