język polskijęzyk angielski

Po prostu skomplikowane

Tytuł oryginalny
Einfach kompliziert
Tłumacz
Szalsza, Marek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
monodram lub duodram
Szczegóły obsady
Stary aktor (około osiemdziesiątki) i ew. dziewięcioletnia dziewczynka

„Nędza polega na tym/ że ludzie nie przeczuwają/ tego iż muszą umrzeć/w bardzo/krótkim czasie/Gdyby wiedzieli/że muszą umrzeć w bardzo krótkim czasie/odbyliby jeszcze jedną podróż do Lipska/albo w Smreczane Góry/a tak/umierają nagle/nie pojechawszy raz jeszcze do Lipska/czy w Smreczane Góry."

O świcie, w zaniedbanym pokoju, osiemdziesięciu dwu letni wielki aktor w wyświechtanym czarnym garniturze i w dużych filcowych kapciach z klamrą, z okularami zawieszonymi na szyi, klęczy na podłodze i przybija gwoździem listwę do krzesła. Za chwilę nałoży na głowę koronę z przedstawienia Ryszard III:

„Byłem aktorem/ zanim wpadłem na ten pomysł/ Już w brzuchu matki/ byłem Ryszardem Trzecim."

Artysta przyznaje, że zmarnował życie, talenty, doktorat z matematyki. Jego życie osobiste było fiaskiem; wspomina swą rodzinną historię:

„Kardynał/ to by im się podobało/ zawodu aktorskiego/nienawidzili/ale ja też go zawsze nienawidziłem."

 Jest totalnie samotny, dopuszcza do siebie tylko małą dziewczynkę, przynoszącą mu świeże mleko, tylko z nią się rozumie i tylko jej pokazuje się w koronie na głowie. Naprawdę aktor nie cierpi mleka:

„Sławny aktor z Hanssachsstraße/ codziennie pije mleko/ żyje tylko dlatego/ że codziennie pije mleko/ tak masz wszystkim mówić/obiecaj mi to."

Sztuka o poszukiwaniu sensu życia w aktorstwie. Jak zwykle u Thomasa Bernharda jego wściekła literatura jest niezwykle zabawna, osobna i obsesyjna. 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Po prostu skomplikowane