język polskijęzyk angielski

Motyle były wcześniej

Autor
Intrator, Bożena
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
2
Obsada mężczyzn
4

W 1974 roku Werner Herzog kręcił krótkometrażowy dokumentalny film o słynnym szwajcarskim skoczku Walterze Steinerze. Kinski, który znał się już wtedy z Herzogiem 20 lat, uparł się, że to on ma zagrać rolę Steinera i wykonać skok. Starał się przekonać Herzoga, mówiąc "Ja chcę tylko polecieć jak motyl".

Losy Kinskiego w sztuce Jurka Intrator powtarza początkujący aktor Michał, grający tło w kręconym w Polsce... filmie o Klausie Kinskim. W filmową postać Kinskiego wcielić ma się wielu sławnych aktorów, ale Michał jest przekonany, że najlepiej rozumie osobowość wybitnego aktora, z którym się utożsamia. Reżyser, który w wielu sytuacjach przypomina Wernera Herzoga, stopniowo daje się przekonać. W sztuce opowiedzianych zostało wiele szczegółów dotyczących życia i kariery Kinskiego, które przecinają się z życiem Michała i reszty ekipy filmowej. Także sama determinacja i upór Michała w dążeniu do celu bliskie są rysowi psychologicznemu Kinskiego, który robił wszystko, żeby rozwijać swoje aktorskie rzemiosło i zrobić błyskotliwą karierę.

W ostatniej scenie postać Michała znika wśród chmary wlatujących do pokoju motyli. Zakończenie jest metaforą pasji, która daje pełnię życia, a jednocześnie niszczy. Sztuka napisana realistycznie, z poczuciem humoru, wiarygodnie oddaje ambicje i napięcia ludzi teatru.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Motyle były wcześniej