Męczennicy

Autor: 
Mayenburg, Marius von
Tytuł oryginalny: 
Märtyrer
Przekład: 
Ogrodowska-Jesionek, Elżbieta
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
5
Postacie: 
dyrektor szkoły, dwóch nauczycieli, ksiądz, dwóch uczniów, uczennica, matka
Prapremiera: 
29 lutego 2012 w berlińskiej Schaubühne am Lehniner Platz
Prapremiera polska: 
10 października 2014 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Najpierw wydaje się, że tytułowym bohaterem sztuki Mariusa von Mayenburga jest uczeń Benjamin. Na końcu jednak męczennicą staje się nauczycielka, pani Roth. Tekst Mayenburga jest zarazem jednowymiarowy i bardzo pojemny – na pozór zwyczajne dialogi pozostawiają intencje postaci na tyle otwarte, że odczytanie dramatu leży niemal całkowicie w gestii interpretatora. Z drugiej strony klarowność tychże dialogów oraz samej konstrukcji stwarza okazję do rzeczowej wymiany poglądów: czy religia wpływa na nasze wybory? co to jest religijny fundamentalizm? czy można porównywać dzisiejszych zamachowców i niegdysiejszych męczenników? czy uczucia i motywacje czynów religijnych różnią się od pozostałych uczuć i motywacji naszych działań? czy dzisiejsza religijność jest szczera? Tych pytań może być więcej. Na pierwszy plan wysuwa się problem rozgraniczenia sfer religijnej (zamkniętej w kościele?) i praktyczno-racjonalnej.

Dlaczego teatr nie miałby być miejscem publicznej dyskusji na temat wiary w dzisiejszym świecie oraz konsekwencji nauczania religii w szkołach?

Dużą część utworu stanowią cytaty z Biblii. Zestawienie współczesnych dialogów z tłumaczeniami wg Biblii Tysiąclecia doskonale uzmysławia patos obsesji religijnej na tle potoczności świata konsumpcji.

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Męczennicy

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.