język polskijęzyk angielski

Księżniczka Eisenherz

Autor
Tłumacz
Szalsza, Marek
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Werner – ok. 60-tki; Milli – pielęgniarka, ok. 25 lat; Mitzi – kobieta ok. 25 lat; Ernestyna – 45 lat; Wenzel – ok. 50-tki; Kuppi – berlinka ok. 30-tki; Lipp – opozycjonista, ok. 30-tki; Titsch – opozycjonista, ok. 30-tki
Szczegóły obsady
5 kobiet, 5 mężczyzn i chór
Czas akcji
Część epizodów toczy się współcześnie, część w 1944 roku
Miejsce akcji
Miejscowości Eisenerz w Styrii

Milli jest w ciąży i z tęsknotą oczekuje swojego walczącego na froncie męża. W jej domu, który wydaje się idealnym schronieniem, pojawiają się kolejni partyzanci. Dowiedziawszy się o śmierci swojego syna, a zarazem męża Milli, Ernestyna wpada w rozpacz i chce odebrać Milli małego Wernera. Milli i Ernestyna, łącząc się w bólu, zbliżają się do siebie. Milli sądzi, że to koniec, jednak nie może pozwolić, by jej syn dostał się w ręce nazistów. Szef miejscowej organizacji partyjnej ujawnia, że jest członkiem ruchu oporu, a Wenzel – nazista i teść Milli – zjawia się z wojennym łupem: całym naręczem nazistowskich orderów.

Milli – tytułowa Księżniczka Eisenherz, charyzmatyczna heroina o żelaznym sercu – ryzykowała własnym życiem przewożąc w dziecięcym wózku chleb dla głodujących Żydów, podczas gdy jej koledzy partyzanci rozdawali ulotki i angażowali siły. Sztuka Franzobla, groteskowa wizja niechlubnej przeszłości Austrii, opowiada o przewadze ogólnoludzkich, humanistycznych wartości nad wielkimi, politycznymi ideami oraz o rozliczaniu historii przez przyszłe pokolenia. Czyni to jednak w typowo farsowym stylu, co powoduje, że włos jeży się na głowie.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Księżniczka Eisenherz