język polskijęzyk angielski

Kosmiczny lęk, albo dzień, w którym Brad Pitt został paranoikiem

Tytuł oryginalny
Kosmisk frygt eller den dag Brad Pitt blev paranoid
Tłumacz
Partyka, Paweł
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
sztuka opublikowana w antologii "Duńskie sztuki współczesne", tom I: "Kosmiczny lęk, albo dzień, w którym Brad Pitt został paranoikiem"
Szczegóły obsady
3 postaci (dowolnej płci)

"To prawdziwa ekokalipsa. Obejmuje ona cały świat: od Los Angeles przez Tokio po Bangladesz. A w jej środku – Brad Pitt niczym samotny odkupiciel ludzkości. On jeden zdaje się rozumieć rozmiar zagrażającego światu niebezpieczeństwa. Niestety nikt nie jest zainteresowany jego pomysłami naprawy świata. Lollike wskazuje, jak reaguje człowiek bombardowany nieustannie groźbami zbliżającej się katastrofy ekologicznej. Jak radzi sobie z kłamstwami i faktami na jej temat. Ekodepresja – to nowa choroba ludzi Zachodu. Nasze mózgi pełne są psychoklimatycznych odpadów. Nie da się powrócić do stanu niewinności – natura też już nam w tym nie pomoże. [...] Poczucie osamotnienia, odcięcia od natury (świata i swojej własnej) prowadzi w prosty sposób do paranoi, jest ściekiem sączącym się prosto w serce sytego Zachodu".

− Justyna Zar Schabowska, posłowie antologii Duńskie sztuki współczesne

"Kosmiczny lęk, albo dzień w którym Brad Pitt został paranoikiem [...] przynosi wielkie oskarżenie ślepoty polityków i społeczeństw, niedostrzegających zbliżającej się ekokatastrofy. Brad Pitt jest tu figurą buntującego się przeciw bierności przedstawiciela ostatnich widzących grozę nadciągającej zagłady, ale potraktowany został przez autora z przymrużeniem oka, skoro zmienia się nagle w królika. Maluje autor obrazy apokalipsy, przerażające aż do zobojętnienia. Brad powie: «dobrze wiedzieliśmy i chyba prawie wszyscy wiedzieliśmy, że tak dalej być nie może»".

− Tomasz Miłkowski, Duńskie sztuki współczesne na przestrogę, „Dziennik Trybuna” nr 30

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Kosmiczny lęk, albo dzień, w którym Brad Pitt został paranoikiem