język polskijęzyk angielski

Golec

Autor
Dworak, Katarzyna
Wolak, Paweł
Gatunek sztuki
Dla dzieci
Szczegóły obsady
obsada dowolna
Golec to ślepe, niezbyt urodziwe, prawie pozbawione owłosienia zwierzątko. Te gryzonie żyją w podziemnych koloniach, pełniąc ściśle przypisane role. Z takim stanem rzeczy nie zgadza się główny bohater, przesympatyczny golec o imieniu… Golec. Golec zaprzyjaźnia się z muchą imieniem Misza (a muchy żyją tylko 28 dni, więc carpe diem!). Koledzy postanawiają spełnić swoje marzenia – chcą się uczyć, podróżować, poznawać świat.
W trakcie swojej podróży odwiedzą Szopa (krawca, miłośnika haute couture, który przedkłada modę nad wygodę), kolonię pszczół (oraz nową królową, wyniosłą pszczółkę Reginę) oraz przede wszystkim – szkołę, w której poznają nowych przyjaciół, ale i gnębicieli… Na szczęście konfrontacja z tymi ostatnimi skończy się dobrze, dzielny Golec odkryje swoje powołanie, a Misza znajdzie miłość…
Ta sympatyczna sztuka pisana wierszem porusza wiele ważkich tematów: tolerancję dla innych, rozdarcie między poczuciem obowiązku a chęcią samostanowienia, funkcjonowanie w społeczeństwie, poczucie własnej wartości. Oczywiście te tematy podane są w lekkiej, niezwykle zabawnej formie. Humor skrzy się w każdym dialogu, a stworzony z rozmachem zwierzęcy świat stanowi niezwykłe pole do wyobraźni scenografa i kostiumografa. Warto pamiętać, że „możesz być, kim chcesz, kolego!” – zachęta do realizowania marzeń przyda się nie tylko dzieciom, ale i niektórym sfrustrowanym dorosłym.
 
 

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Golec