język polskijęzyk angielski

Dwadzieścia tysięcy stron

Tytuł oryginalny
Zwanzigtausend Seiten
Tłumacz
Uberman, Iwona
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Obsada: Tony; Lisa, przyjaciółka Toniego; Elena Gosbor, lekarka, specjalistka neurolog; Buff i Arvyl, pacjenci; Jean-Michel Blonay, emerytowany profesor historii; Lorena, gospodyni profesora; Wüthrich, dziennikarz; David, Baum, Korn – aktywiści; Mala, aktywistka; i inni

„Człowiek musi pamiętać" – to przesłanie można potraktować jako motto sztuki Lukasa Bärfussa z 2012 roku, „bo kto nie pamięta, jest nieszczęśliwy". To przewrotne zdanie wypowiada wielokrotnie Tony, którego poznajemy w klinice psychiatrycznej, jako pacjenta poszkodowanego przez stos książek o drugiej wojnie, które spadły mu na głowę. Od tej pory tytułowe 20.000 stron dotyczących przeszłości Szwajcarii jest wryte w jego pamięć, stając się jednocześnie misją i przekleństwem, od którego Tony chce się uwolnić. Medycyna jest bezsilna, ale nie dr Gabor, która przeprowadzi na pacjencie naukowy eksperyment. Tony zostanie poddany doświadczeniu świadomego zaprogramowania jego mózgu na wybrane treści.

Zanim jednak to się stanie, Tony przechodzi wiele stacji „misyjnych": od lokalnej stacji radiowej, gdzie nikt nie chce słuchać jego opowieści o żydowskim chłopcu próbującym schronić się w Szwajcarii przed deportacją do Auschwitz, aż po wielkie show, w którym może wygrać milion, jeśli udowodni, że zna na pamięć każdą z 20.000 stron. Podczas finałowej prezentacji telewizyjnej Tony postanawia pozostać wierny swojej misji. Treść książek staje się dla niego ważniejsza niż pieniądze. Tracąc je, traci jednak wszystko. Czy eksperyment dr Gabor pomoże mu odwrócić złą passę? Czy zapomnienie o sprawach przeszłości i zdanie się na dzisiejszą wiedzę i technikę może być drogą do szczęścia? I jaką rolę odegrała Szwajcaria w czasie drugiej wojny światowej? Czy może właśnie wyciągnięcie nauki z błędów przeszłości może stać się kluczem do przyszłości? Sztuka bombarduje pytaniami z dziedziny etyki i zmusza do refleksji.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Dwadzieścia tysięcy stron