Beckham

Autor: 
Zelenka, Petr
Tytuł oryginalny: 
Beckham
Przekład: 
Krauze, Krystyna
Gatunek: 
Komedia
Szczegóły: 
komediodramat
Obsada kobiety: 
5
Obsada mężczyźni: 
4
Postacie: 
spec od PR-u (55), asystentka Beckhama (25), redaktor tabloidu (50), dziennikarz (35), była żona Maxa (40), były szofer Beckhama (55), żona Beckhama (30), prezenterka (30), kobieta w ciąży z ośmioraczkami (40), producentka telewizyjna (30)
Szczegóły obsady: 
13 postaci dla 9 aktorów

Prawdziwie Zelenkowski komediodramat o potędze tabloidów rozgrywa się w Londynie w  latach 2004 - 2005. Dziennikarz Max wraca do domu ze szpitala. Jego kuzyn Jerry został przez kogoś sfotografowany w trakcie seksu z innym mężczyzną i jest szantażowany publikacją zdjęć, dlatego prosi Maxa o pomoc. Max zajmuje się również sąsiadką o imieniu Mary, ubogą kobietą w ciąży z ośmioraczkami. Medialne zainteresowanie jej historią przynosi Maxowi i Mary pewien zastrzyk gotówki. W barze Max spotyka swojego kumpla Juana, szofera Davida Beckhama. Juan oferuje Maxowi gorący temat - Beckham podobno całował się ze swoją asystentką Rebeccą Loos, którą następnie zwolnił. Max spotyka się z Rebeccą, obiecuje, że przedstawi jej wersję wydarzeń w zamian za część zysku z kampanii.

Max, razem ze swoją eksżoną Caroline, potwierdza wiarygodność Rebecki. Następnie składa wizytę Andy'emu, redaktorowi naczelnemu słynnego tabloidu. Max przekonuje Andy'ego, by nie publikował zdjęć kompromitujących Jerry'ego, w zamian proponuje mu temat skandalu wokół Beckhama: to byłby największy skandal od czasów księżnej Diany. Max, Andy i Brian (dziennikarz, współpracownik Andy'ego i narrator sztuki) pracują nad kampanią tabloidową poświęconą piłkarzowi. Tymczasem Rebecca zostaje przeniesiona w odludne miejsce gdzieś na wsi.

John, ojciec ośmioraczków, zjawia się u Maxa, namawia Mary, by nie rodziła wszystkich ośmiu dzieci. Tymczasem skandal wokół osoby Beckhama przybiera na sile. Rebecca zostaje zaproszona do udzielenia wywiadu w TV, choć rodzi się w niej coraz większa niechęć wobec całej sprawy. Kiedy media wpadają na trop jej kryjówki, Rebecca przeprowadza się do Maxa. Rebecca i Mary, dwie ofiary medialnego szumu, spotykają się. Mary rodzi, niestety żadne z jej dzieci nie przeżywa, tymczasem Rebecca odmawia wymyślania pieprznych szczegółów rzekomego romansu z piłkarzem i udaje się do chorej matki. Ostatecznie jednak, widząc Maxa podłamanego śmiercią dzieci swojej sąsiadki, decyduje się wziąć udział w wywiadzie dla telewizji.

W telewizji w trakcie wywiadu emitowany był materiał, w którym dawni szkolni koledzy Rebekki opisują ją jako nimfomankę, insynuują nawet, że ma HIV. Rebecca traci nerwy i decyduje się "ujawnić" szczegóły nieistniejącego romansu z Beckhamem, nie szczędząc wulgarnych słów. Zaatakowawszy słownie prezenterkę, zostaje wyprowadzona ze studia. Przez to, że i Rebecca, i prezenterka mocno przeklinały, będąc na wizji, wywiad zostaje obwołany najbardziej ocenzurowanym materiałem telewizyjnym wszech czasów. Max świętuje sukces razem z kolegami. Rebecce uderza do głowy sodówka. O dziwo okazuje się, że medialny skandal przysłużył się samemu Beckhamowi i jego biznesowi. Max i jego współpracownicy byli tylko pionkami w większej grze: sama Victoria Beckham, żona piłkarza, była odpowiedzialna za przeciek. Słusznie założyła, że Max i jego ekipa rozkręcą wokół sprawy wielki szum.

Max odkrywa, że został wrobiony. Decyduje się ujawnić działania Beckhama i jego ekipy oraz to, że zmanipulowali media dla własnych korzyści. Beckham tak naprawdę nigdy nie miał romansu z Rebeccą. Max chciałby wszystko odkręcić, ale tak się składa, że Beckham ma w kieszeni nawet wydawców poważniejszych gazet. Zdjęcia Jerry'ego z innym mężczyzną zostają opublikowane. Jerry staje się celem kpin i ataków. Caroline przyznaje, że pracowała dla Beckhamów, jednak pragnie naprawić relację z eksmałżonkiem. Max jest gotów udzielić wywiadu dla TV i wyznać prawdę, jednak wcześniej zostaje aresztowany za rzekomy stosunek z nieletnią. W mediach pojawiają się sfabrykowane zdjęcia Maxa z młodą dziewczyną. Victoria Beckham zmusza Rebeccę do nagrania sekstaśmy z jej mężem.

Max umiera na zawał w więzieniu. Kończy się era tabloidów, zaczyna się era mediów społecznościowych, gdzie każdy może tworzyć własną nieprawdę. 

Tłum. MO za mat. Aura-pont

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Beckham

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.