język polskijęzyk angielski

4 życia pani M.

Gatunek sztuki
Sztuka obyczajowa
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
Monodram dla kobiety

Monodram o zawiłościach losu współczesnej kobiety, która wędruje z Krakowa przez Londyn do Australii, a stamtąd do Sztokholmu. Ta współczesna „odyseja” pełna jest perypetii i wydarzeń, które wzruszają, śmieszą, a czasem przejmują aż do bólu. Bohaterka zmaga się z przeżyciami emigracyjnymi, próbując oswoić obce sobie kultury i znaleźć w nich miejsce dla siebie, pokonując własny lęk i słabości. Napisana w czterech odsłonach – stąd tytuł 4 życia pani M. – sztuka oparta jest na częściowo autobiograficznej powieści autorki pt. Przez morze do szczęścia.

Podróż z kraju do kraju jest również opisem podróży wewnętrznej, jaką przebywa, i która zmienia ją jako człowieka. Wytrwale, małymi krokami, dochodzi do tego, co nadaje sens życiu.

Pisany bezpośrednim, nieskomplikowanym językiem idealnym dla teatralnej kreacji dramat porusza rolę miłości jako siły napędowej działania kobiety. Miłość do mężczyzny, do dzieci i do pozostawionej w Polsce rodziny i przyjaciół kierują jej decyzjami, niejednokrotnie wprowadzając zamęt i poruszenie. W życiu bohaterki smutek miesza się z radością, a szczęście z rozpaczą. Jej losy intrygują. Jak zakończy się ta karkołomna podróż przez kontynenty i morza w poszukiwaniu szczęścia?

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: 4 życia pani M.