język polskijęzyk angielski

Hofmann, Jürgen

Jeszcze Polska nie zginęła

Tytuł oryginalny
Noch ist Polen nicht verloren
Tłumacz
Manthey, Elżbieta
Gatunek sztuki
Farsa
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
według scenariusza filmowego pt.: "Być albo nie być" Melchiora Lengyela
Czas akcji
na chwilę przed oraz podczas II wojny światowej
Miejsce akcji
Poznań

Komediowa sztuka Jürgena Hofmanna na podstawie scenariusza filmowego Być albo nie być Melchiora Lengyela to jednocześnie niezwykła farsa o sile teatru, jak i niecodzienny melodramat patriotyczny rozgrywający się w Poznaniu, w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Niemiecki autor zaprasza publiczność do wejścia za teatralne kulisy, w których trwają właśnie próby do Hamleta oraz kontrowersyjnej (ze względu na temat i czas powstawania) sztuki Gestapo. Próby do spektaklu o nazistach zostają z dnia na dzień przerwane odgórnym rozporządzeniem. Pozostaje więc grać w teatrze tylko pozornie bezpiecznego Hamleta, ale kto wie, być może zarówno esesmańska scenografia, jak i kostiumy się jeszcze przydadzą. W końcu wszyscy już czują w powietrzu, że wojna nieuchronnie się zbliża… 

Jeszcze Polska nie zginęła to szalenie oryginalna i prześmieszna sztuka polityczna. Widz w żadnym momencie nie może być do końca pewien, czy to, co ogląda, jest rzeczywistością czy scenicznym zmyśleniem. Fałsz miesza się z prawdą, a kunszt poznańskich aktorów zostaje wykorzystany w walce z niemieckim okupantem. Jak się okazuje, czasem wystarczy determinacja, spryt i siła przekonywania, aby uratować kraj przed zagładą. Nie udałoby się jednak bez pracy prawdziwie zespołowej, więc proszę państwa: wszystkie ręce na pokład! Jeszcze Polska nie zginęła!

Hofmann, Jürgen

Ur. 1941 w Würzburg, mieszka w Berlinie. Po habilitacji na wydziale germanistyki był wykładowcą wiedzy o teatrze, od 1990 współzałożyciel i wykładowca scenopisarstwa na Universität der Künste Berlin (do 2009). Napisał wiele tekstów naukowych, jak np.:Kritisches Handbuch des westdeutschen Theaters (1981), esejów, kilka powieści oraz około 20 dramatów i słuchowisk.