język polskijęzyk angielski

Nowe sztuki, nowi autorzy

Alma Mahler, postać sama w sobie fascynująca, była muzą, kochanką i żoną rozlicznych wielkich osobowości świata kultury i sztuki, wśród których znaleźli się Mahler, Gropius, Kokoschka, Klimt, Freud i inni. Joshua Sobol poświęca jej sztukę, którą nazywa polidramą. Nie ma w niej fabuły linearnej i nie jest to zwykły teatr, ale widowisko interaktywne, wielowątkowe, w którym widz, stając się uczestnikiem akcji, sam wybiera jeden z proponowanych wątków, za którym będzie konsekwentnie podążał lub, jeśli taka jego wola, może w dowolnej chwili przechodzić z wątku do…

„Kobiety znikają, to całkiem normalne. Widuje się je w szkole, na balu pożegnalnym, w pracy – a później nagle znikają. Nikogo to nie dziwi, nikt o nic nie dopytuje. Gdzie one są? Bo ja wiem. Na kanapie albo w połogu, w pośredniaku albo pod latarnią: tylko bardzo nieliczne rzeczywiście nie żyją.” Wszyscy we wsi szykują się do karnawału, stanowiącego dla mieszkańców jedyną możliwość ucieczki od codzienności. Do wioski przybywa Obcy: poszukuje Magdaleny Maier, która zaginęła…

Ur. 1997, dzieciństwo spędziła jako najstarsza z pięciu sióstr w Karyntii. Od 2022 r. studiuje pisarstwo w Lipsku. Tworzy krótką prozę i dramaty, a w 2024 wydała w wydawnictwie Residenz Verlag powieść Proben („Próby”). Jej teksty otrzymały wiele wyróżnień i były publikowane w pismach literackich i antologiach. Sztuka fast Land (

Mężczyzna i Kobieta spotykają się przypadkiem po latach na cmentarzu. Jest szara, ciemna jesień. On jest już żonaty i ma syna, ona wciąż jest samotna. Czy to przypadkowe spotkanie na zawsze zmieni ich życia? Czy miłość i śmierć są ze sobą nierozerwalnie połączone? Czy kiedyś obudzimy się z tego koszmarnego snu? W Śnie o jesieni Fossego nic nie jest jednoznaczne, nie jest to jednak bynajmniej sztuka realistyczna, a raczej rodzaj przypowieści, w ramach której w cmentarnych cieniach przemykają najgłębsze i najbardziej skryte elementy ludzkiego doświadczenia…

Jest Wigilia: choinka już udekorowana, prezenty zapakowane, a świąteczny jadłospis zwiastuje prawdziwą ucztę. Typowi przedstawiciele brytyjskiej klasy średniej, Richard i Sally, czekają już tylko na Daisy (ich córkę) i parę przyjaciół: Dicka z Valerie. Wielkim nieobecnym będzie jednak niedawno zmarły brat Daisy, Chris. Na szczęście Sally postanowiła zaprosić… jego byłą dziewczynę, Lizzy. Te święta będą inne, jak postanawia Sally: nie będzie rodzinnych kłótni, afer i ekscesów, a wszyscy w zgodzie poddadzą się świątecznej atmosferze… prawda? Jeszcze zanim pojawią…

Scenarzystka, powieściopisarka i dramatopisarka. Jej sztuki sceniczne to m.in. Original Death Rabbit (Jermyn Street Theatre, Londyn, 2019) i Elephants (Hampstead Theatre, 2014). Jako autorka komedii współpracowała z telewizją Objective Productions i BBC, a także tworzyła do programów takich jak Miranda i Fresh Meat. Regularnie pisała dla radia. Jej pierwsze słuchowisko, Home Alone, zostało wyemitowane wiosną 2013 roku z Daisy Haggard w roli głównej. Pierwotna wersja Original Death Rabbit została wyemitowana w BBC Radio 4 w 2016…

Dorastał w Moskwie i Idaho, mieszka w Nowym Jorku. Do jego pełnometrażowych sztuk należą Wieloryb (Drama Desk Award, Lucille Lortel Award for Outstanding Play, GLAAD Media Award, Drama League and Outer Critics Circle nominacje dla najlepszej sztuki), A Case for the Existence of God (New York Drama Critics' Circle Award dla najlepszej sztuki, Hull-Warriner Award), Little Bear Ridge Road (Jeff Award, Najlepszy nowy utwór), A Bright New Boise (nagroda Obie, nominacja do nagrody Drama Desk za najlepszą sztukę), Greater Clements (…

Ur. 13 kwietnia 1926, zm. 2 listopada 2016. Był chilijskim pisarzem i dramaturgiem. Urodził się w Santiago, w rodzinie niemieckich imigrantów z klasy średniej. W dzieciństwie, kiedy dużo chorował, zwrócił się ku czytaniu. Aby uciec od nudy związanej z chorobą i byciem przykutym do łóżka, czytał klasykę światowej literatury. W wieku 16 lat napisał swoją pierwszą powieść: El Ocaso. Wolff ukończył inżynierię chemiczną na Universidad Católica de Chile, a następnie studiował sztuki sceniczne na Uniwersytecie Yale w New Haven, Connecticut. Podobnie jak wielu…

Sztuka chilijskiego dramatopisarza opowiada historię dojrzałej kobiety oraz na pozór przypadkowo spotkanego, młodszego od niej, trzydziestoletniego mężczyzny, który zaoferował jej pomoc w zaniesieniu toreb z zakupami do mieszkania w podmiejskiej dzielnicy. Na pierwszy rzut oka nieszczególnie wyróżniająca się sytuacja wyjściowa wraz z rozwojem akcji nabiera coraz większego ciężaru, a także skutkuje nieoczekiwanymi następstwami. Dobrze ubrana, wręcz z pewną dozą elegancji, czterdziestoletnia Ewa na początku nie przykłada do tego spotkania zbytniej wagi. Po wejściu…

Dramatopisarka, dramaturżka, prozaiczka. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, laureatka projektu Debiuty Prozą oraz konkursu Dramat! organizowanego przez Dwutygodnik i Teatr IMKA, finalistka konkursu międzynarodowego AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy, dwukrotna finalistka konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Sztuki realizowano w: TR Warszawa, Teatr im. Fredry w Gnieźnie; Teatr im. Horzycy w Toruniu, Teatr Ochoty, Teatr Polski w Poznaniu,…