język polskijęzyk angielski

Brand, Marek

Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Pedagog i instruktor teatralny. Z teatrem związany od 1984 r. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Kierownik artystyczny autorskiego, założonego przez siebie Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście od 1994 roku. Autor ponad trzydziestu dramatów. Poza realizacjami swoich autorskich tekstów w Teatrze Zielony Wiatrak, współpracował z Miejskim Teatrem Miniatura.
Laureat nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Bliżej Teatru” (2000r.), organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej oraz laureat nagrody Polsko-Australijskiej Fundacji POLCUL (1999 r.) za działania teatralne i pracę z młodzieżą zagrożoną patologią społeczną.
Pomysłodawca i kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "WINDOWISKO" w latach 1999-2003 w Gdańsku, realizowanego przez "WINDA GAK", współrealizator Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych w latach 1999-2003 w Klubie WINDA, współrealizator i koordynator projektu "Teatr Zajechał" w latach 2004-2007 w Sopockiej Scenie OffdeBICZ. Pomysłodawca, realizator i kierownik artystyczny Festiwalu Monodramu "MONOBLOK".
W latach 2010 - 2020 koordynator artystyczny, repertuarowej sceny teatru niezależnego "Teatr w Blokowisku". 
Laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej w 2014 roku. Pomysłodawca Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. 
Wielokrotny laureat Stypendiów dla Twórców Kultury Województwa Pomorskiego. 
Laureat Nagrody Prezydent Miasta Gdańska za całokształt twórczości w roku 2022.
Jego sztuka Zapalam świecę, nasłuchuję znalazła się w finale VIII edycji konkursu „Metafory rzeczywistości” w Poznaniu w 2015 roku. Dramaty Beit Cafe i Przytul mnie  znalazły się w półfinałach konkursu Gdyńska Nagroda Teatralna, a tekst Przytul mnie był rekomendowany polskim i zagranicznym teatrom przez jury konkursu „Aurora. Nagroda Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy” w 2021 roku.