język polskijęzyk angielski

Vinterberg, Thomas

Jeden z największych, najbardziej utytułowanych i cieszących się międzynarodowym uznaniem duńskich reżyserów. Niedawno Vinterberg otrzymał jako pierwszy w historii Duńczyk nominację do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy reżyser za film Na rauszu. Vinterberg zdobył za ten kinowy hit Oscara, nagrodę BAFTA, Césara oraz 4 Europejskie Nagrody Filmowe. Film znalazł się w Oficjalnej Selekcji Festiwalu w Cannes, TIFF i w konkursie głównym na festiwalu w San Sebastian, gdzie został uhonorowany Srebrną Muszlą za Najlepszego Aktora. Wcześniej Vinterberg zwrócił uwagę publiczności święcącym międzynarodowe sukcesy filmem Kursk (2019) o katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego w 2000 roku, a także kolejnym hitem Komuna (2016), który nie tylko brał udział w konkursie głównym na Berlinale, ale również zapewnił Trine Dyrholm Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii Najlepsza Aktorka.

W 2012 Thomas Vinterberg zdobył międzynarodowe uznanie dzięki nominowanemu zarówno do Oscara, jak i Złotego Globu Polowaniu, za które Mads Mikkelsen otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na prestiżowym festiwalu w Cannes. Inne warte uwagi dzieła Vinterberga to m. in. adaptacja powieści Thomasa Hardy’ego Z dala od zgiełku (2015) z Matthiasem Schoenaertsem i Carey Mulligan, Moja droga Wendy (2005) ze scenariuszem Larsa von Triera i Jamie Bellem w roli głównej, oraz Wszystko dla miłości (2003) z Joaquinem Phoenixem, Claire Danes i Seanem Pennem w obsadzie.

Vinterberg jest jednym z założycieli grupy filmowców Dogma 95, a także reżyserem pierwszego filmu tej grupy: Festen z 1998 roku, który został uhonorowany szeregiem międzynarodowych nagród, w tym Nagrodą Jury w Cannes. W Polsce scenariusz Festen został zrealizowany w TR Warszawa w 2001 roku jako Uroczystość w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Debiutował filmem Bohaterowie (1996) po ukończeniu Duńskiej Narodowej Szkoły Filmowej w 1993 roku.