Słobodzianek, Tadeusz

Słobodzianek, Tadeusz

Dramatopisarz, krytyk teatralny, reżyser, dyrektor teatru. Ur. 1955 w Jenisejsku na Syberii. Laureat wielu nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to nagrody Fringe Firste z Teatrem Wierszalinem na festiwalu w Edynburgu w latach 1993 i 1995, nagroda Fundacji im. Kościelskich (1994), Paszport "Polityki" (1993). W 2010 otrzymał Nagrodę Nike za sztukę Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach – jedyny dramat wyróżniony tą nagrodą miał ponad 60 inscenizacji na świecie.

Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pod kierunkiem m.in. prof. Jana Błońskiego. W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w "Studencie", następnie dla tygodnika "Polityka".

Współtwórca Teatru Wierszalin, twórca Laboratorium Dramatu, Fundacji Sztuka Dialogu oraz Szkoły Dramatu. W latach 2010-2012 dyrektor Teatru Na Woli im. T. Łomnickiego, w latach 2012-2022 dyrektor Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

Autor dramatów takich jak: Car Mikołaj, Obywatel Pekosiewicz, Turlajgroszek, Prorok Ilja, Merlin, Kowal Malambo, Sen pluskwy, Młody Stalin, Historia Jakuba, Niedźwiedź Wojtek, Fatalista oraz cyklu Kwartety otwockie, na który składają się Geniusz, Sztuka intonacji, Powrót Orfeusza, Krzew gorejący, Helsinki i Cerber z Beaubourg.

Jego sztuki przetłumaczono na angielski, niemiecki, hebrajski, francuski, włoski, hiszpański, brazylijski, szwedzki, norweski, duński, czeski, słowacki, słoweński, serbski, węgierski, rosyjski, ukraiński, litewski, łotewski, perski, mongolski, japoński i chiński.