język polskijęzyk angielski

Rathenböck, Elisabeth Vera

Ur. w 1966 r. austriacka pisarka, autorka sztuk teatralnych poświęconych przede wszystkim problemom nastolatków. Studiowała komunikację społeczną i romanistykę w Wiedniu, w 1986 wzięła udział w Letniej Akademii Sztuk Plastycznych (pod kierunkiem Georga Eislera) w Salzburgu, co zadecydowało o dalszym kształceniu na kierunku artystycznym - podjęła studia rzeźby na uniwersytecie w Linzu i ukończyła je dyplomem w roku 1993. Dziś Rathenböck z mężem, dzieckiem i kotem dzieli życie na Wiedeń oraz Górną Austrię. Pisze powieści, opowiadania, sztuki teatralne, książki dla dzieci i eseje dla pism poświęconych sztuce oraz samodzielne publikacje z tej dziedziny.
Jest członkiem kilku stowarzyszeń pisarzy austriackich: Grazer Autorenversammlung, Autorenkreis Linz oraz Marlen-Haushofer-Forum.

Nagradzana za dzieła prozatorskie i sztuki, w roku 2009 została nominowana do prestiżowej nagrody przyznawanej za twórczość teatralną dla dzieci i młodzieży - Kölner Kinder- und Jugendtheaterpreis.

Monodram Głodne dziecko (Eiskind) z roku 2007 jest adaptacją wieloobsadowej sztuki Eiskinder (Głodne dzieci). Od prapremiery w 2008 roku w Austrii odbyło się kilka dalszych premier także w Niemczech.
W swojej najnowszej sztuce Wir schauen nicht weg (Nie odwracamy się) podjęła temat mobbingu stosowanego wobec nastolatków.

Głodne dziecko to pierwszy tekst tej autorki prezentowany polskiej publiczności.