język polskijęzyk angielski

Milner, Arthur

Urodzony 3 lipca 1950 roku kanadyjski dramatopisarz, reżyser teatralny i dziennikarz. Syn polskich Żydów, którzy wyemigrowali przed II WŚ do Rosji, następnie do Niemiec i stamtąd do Kanady. W 1975, w czasie studiów, wraz z przyjaciółmi założył Great Canadian Theatre Company, profesjonalny teatr w Ottawie. W GCTC pracował jako dramatopisarz, reżyser oraz od 1991 roku jako Dyrektor Artystyczny. Pisał sztuki na zamówienie GCTC, a także Green Thumb Theatre w Vancouver oraz Canadian Broadcasting Corporation.

Jego najbardziej znaną sztuką są Fakty z 2010 roku, wtedy też odbyła się prapremiera sztuki w GCTC.  Od tego czasu grana była w teatrach w Toronto i Vancouver, w Stambule, a także w Izraelu oraz Palestynie. Europejska premiera Faktów miała  miejsce w 2013 roku w Finborough Theatre w Londynie i otrzymała bardzo wysokie oceny krytyków i recenzentów.

"Fakty to odłamek lustra, w którym przegląda się Zachodni Brzeg.  Przybrudzony i, siłą rzeczy, jako odłamek niekompletny, zawiera jednak odbicie izraelsko- palestyńskiego konfliktu i jest to odbicie zaskakująco przejrzyste."
Steward Pringle, „Time Out”

Arthur Milner jest laureatem wielu nagród, m.in.  Canada Council for the Art, Ontario Arts Council oraz nagrody miasta Ottawa.