Milewska, Monika

Dziś umarł Prokofiew

Milewska, Monika

W jednej ze scen pojawia się Stalin trzymający w ręku smyczek, posługując się nim jak szpicrutą czy batem. Ten sugestywny obraz daje świetny wgląd w wymowę sztuki.

Dramat Milewskiej to przede wszystkim kasandryczna opowieść o związkach władzy i sztuki, refleksja nad pozycją artysty w świecie politycznych uwikłań – umiejscowienie akcji w Związku Radzieckim jest tu tylko historycznym kostiumem, bo sam problem pozostaje aktualny do dziś. Wszak wiele przykładów można znaleźć na rodzimym podwórku…

Wiewiórka

Milewska, Monika

...czyli o pożytkach z zapominalstwa

bajka

czas akcji: zawsze i wszędzie (jak to zwykle w bajkach bywa)

miejsce akcji: za siedmioma górami, za siedmioma lasami była ósma góra, a na niej ósmy las, a w lesie Stare Drzewo, a w Drzewie dziupla, a w dziupli Wiewiórka,

Krezus

Milewska, Monika

Specyficzna komedia, właściwie bardziej zabawa konwencją niż kreowanie zabawnych sytuacji i dialogów. Rzecz cała zaczyna się w więzieniu. Okazuje się, że Naczelnik korzystał z funduszy unijnych przydzielonych na teatr więzienny. Teraz ma przyjechać na kontrolę wiceminister kultury. Nie ma wyjścia, więźniowie muszą zrobić przedstawienie i to prapremierowe. Jeden z nich podsuwa im odnalezioną niedawno tragedię Sofoklesa (jak się później okaże, sam jest autorem wystawianego dzieła). 

Starzec z Gór Jury

Milewska, Monika

Starzec z gór Jury to sztuka w siedmiu odsłonach. Występuje w niej dziesięć głównych postaci i kilku bohaterów epizodycznych.
Rzecz dzieje się w latach 1788 - 1790, ale według wskazówek autorki dekoracje mogą być uwspółcześnione.

Podróż na księżyc

Milewska, Monika

Porywająca sztuka opowiadająca o niezwykłym spotkaniu dwóch ludzi, którzy stworzyli kino: Ludwika Lumière'a i Georgesa Mélièsa. Ich rozmowa staje się nie tylko pogłębioną lekcją na temat początków kina, ale przede wszystkim odzwierciedleniem odwiecznego sporu między rozumem a wyobraźnią,  zdrowym rozsądkiem a fantazją, słowem – między materią a duchem.

Milewska, Monika

Ur. w Gdańsku dr historii, dramatopisarka, poetka, eseistka, tłumaczka. Adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie również się doktoryzowała, Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Stypendystka m.in.