język polskijęzyk angielski

Janik-Hussakowska, Monika

Absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie -  filia we Wrocławiu (2016). Studiowała również na Uniwersytecie Warszawskim na interdyscyplinarnych indywidualnych studiach w Kolegium Artes Liberales.

Aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa, a od niedawna również dramatopisarka i reżyserka teatralna.

Do tej pory stworzyła na deskach teatru ponad 20 ról, z których największy rozgłos przyniosła jej rola Porcji w spektaklu Kupiec Wenecki w reżyserii Sz. Kaczmarka, za którą to rolę otrzymała Specjalną Nagrodę Aktorską na 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a także Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza, dedykowaną młodym, rokującym wielkie nadzieje artystom. Sam spektakl Kupiec Wenecki, przy którym pracowała również jako asystentka reżysera, otrzymał nagrodę Złotego Yoricka za najlepszą inscenizację Szekspirowską w Polsce w sezonie 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Znalazła się w prestiżowym „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego jako Nadzieja polskiego teatru. Jako dramatopisarka otrzymała stypendium kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz stypendium twórcze ZAiKS’u. Jest również stypendystką w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Podkarpackiego. Jej debiutancka sztuka teatralna Koło Niefortuny znalazła się w półfinale 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

w 2002 zadebiutowała w roli reżyserki, tworząc spektakl muzyczny Nasz Mały PRL, który miał swoją premierę w Nowym Teatrze w Słupsku i spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami zarówno widzów, jak i recenzentów.

Niejednokrotnie tworzyła, prowadziła i koordynowała różnego rodzaju projekty i warsztaty teatralne, m.in. w ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu” czy programu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego „Lato w teatrze”.