Sowula, Katarzyna

Debiutowała powieścią Fototerapia (Czarne, 2004). Tom opowiadań Zero osiemset (Czarne, 2007) ukazał się w Niemczech; niebawem zostanie opublikowany również na Węgrzech. Opowiadanie tytułowe znalazło się w koreańskiej antologii Europa. Fascynujące historie (Minumsa, 2009). Poszczególne opowiadania zostały ponadto przetłumaczone na norweski, ukraiński oraz słoweński.

Autorka jednego z tekstów do mającej się niebawem ukazać książki o Warszawie projektu Grażyny Lange dla hiszpańskiego wydawnictwa Media Vaca.

Pisze również dla dzieci i młodzieży.

Dramat Zero osiemset (monologi) prezentowany był na antenie TVP Kultura w cyklu "Czytanie dramatu" w reżyserii Bogny Podbielskiej.

Stypendystka m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005 i 2008, Polska), Akademie Schloss Solitude (2008/2009 Niemcy), JAK (2009, Węgry), Willi Decjusza (2010, Polska).

Tłumaczenia dramatów:

Jean-Luc Lagarce Historia miłosna – polska prapremiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie na jesieni 2010 roku w reż. Natalii Sołtysik.

Pierre Charras Postać – polska prapremiera w 2006 roku w Rybniku, w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Spektakl prezentowany był m.in. w Krakowie w teatrze KTO oraz w ramach projektu PC Drama Gdańsk 2010.

Lionel Spycher: 9 mm