Przerwany lot wróbla

Autor: 
Górecki, Jacek
Gatunek: 
Dramat
Szczegóły: 
Monodram dla mężczyzny
Obsada kobiety: 
0
Obsada mężczyźni: 
1

W tej mrocznej baśni autor kreśli cztery etapy życia swojego bohatera − mężczyzny, który na skutek osobistej straty poprzysiągł krwawą wendetę na otaczającym go świecie. Zaczyna życie jako wróbel, czyli mały chłopiec, który przywołuje naiwne, słodkie wspomnienia z czasów dzieciństwa, w których pojawia się jednak rodzicielska agresja (karanie dziecka za jego wrodzoną ciekawość). Jego życie dobiega kresu, gdy mężczyzna jest zgorzkniałym starcem, który przelał wiele krwi, ale nie osiągnął wewnętrznego spokoju.

Pomiędzy tym otwarciem a kodą bohater snuje swoją opowieść o miłości do drugiego mężczyzny, ich gwałtownym rozdzieleniu przez działające z nienawiści osoby trzecie (część zatytułowana "Książę") i wreszcie − brutalnej zemście dojrzałego bohatera na reszcie świata (czyli "dworzanach", to część występująca pod tytułem "Król").

Górecki tworzy mroczną, poetycką przypowieść, w której motorem działań postaci staje się jego cierpienie. Parafrazując fragment monologu, "nikt nie rodzi się katem, rodzimy się ofiarami". Czynione zło wynika z doznania osobistej krzywdy, ta wynika z nienawiści, która wpisuje się w ramy systemu; to, co prywatne, wpływa na publiczne i vice versa. Bohater dokonuje zemsty, pogrążając świat w destrukcji. Tworzy się samonapędzający mechanizm zła, zamknięte koło, którego nie można przerwać (Wróbel zamienia się w starca. / Książę w króla. /Koniec początkiem. / Nie ma). Być może fale przemocy, które na całym świecie eskalują w jednym momencie, nadchodzą cyklicznie − czy opór jednostki lub jednostek może cokolwiek zmienić?

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że bohaterem jest mężczyzna kochający innych mężczyzn (środowisko LGBT+ w Polsce jest przecież nowym kozłem ofiarnym). Autor sonduje męską wrażliwość − to temat, który w polskim teatrze zaczyna się dopiero nieśmiało badać.

"Mężczyzna.
Bóg.
Błądzić nie powinien.
To nie przystoi atlecie.
Nie może cierpieć.
Być słaby.
Z kulą u nogi.
Z kulką w głowie prędzej.
Jak bohater narodowy"