język polskijęzyk angielski

Historia miłosna

Tłumacz
Sowula, Katarzyna
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Czas akcji
Z perspektywy dnia dzisiejszego: przed Wojną, w czasie Wojny, po Wojnie
Miejsce akcji
Przestrzeń teatralna nie sprecyzowana przez autora

Przed Wojną bohaterowie sztuki mają po dwadzieścia kilka lat, są niewinni, pełni fantazji, namiętności. Przyjaźnią się i mieszkają razem w starym Mieście. Często spacerują na wzgórzu za Miastem a Pierwszy Mężczyzna opowiada im historie. On i Kobieta są parą.

Nie wiadomo dokładnie co się wydarzyło, ale pewnego wieczora Pierwszy Mężczyzna poczuł się zdradzony. Wybiega z domu i gna poprzez ciemne, opuszczone ulice Miasta, w stronę rzeki. Chce umrzeć. Coś go jednak powstrzymuje. Wraca, żeby pisać, żeby opowiedzieć tę smutną, miłosną historię. Rozstaje się z Kobietą, zrywa przyjaźń z Drugim Mężczyzną. Wybiera samotność. Resztę życia spędza sam, w starym Mieście. Nawet kiedy wybucha Wojna i wszyscy mieszkańcy uciekają, on zostaje. Poświęca się pisaniu i wymyślaniu historii. W czasie Wojny zapada na jakąś chorobę, którą nazywa Wojną. Coraz bardziej zamyka się w sobie, staje się odludkiem. Pewnego dnia umiera nad niedokończoną książką.
Wkrótce po rozstaniu z Pierwszym Mężczyzną Kobieta wyjeżdża do innego kraju. Nie zna języka ani kultury, czuje się tutaj obco. Zaczyna uczyć się śpiewu. Chce zostać śpiewaczką. Jej ćwiczeniom wokalnym przysłuchuje się sąsiad-cudzoziemiec, który mieszka po drugiej stronie ulicy. Zakochuje się w niej do szaleństwa. Kiedy wybucha Wojna  Kobieta  go poślubia
Drugi Mężczyzna również wyjeżdża ze starego Miasta. Chce zdobyć zawód i odbudować swoje życie, zacząć od nowa. Wybiera architekturę. Ciężko pracuje. Po Wojnie buduje nowe Miasto na wzgórzu, obok starego, zniszczonego i opuszczonego.
Kiedy kończy się Wojna Kobieta opuszcza obcy kraj i męża cudzoziemca. Wraca do swojego Miasta. Na dworcu czeka na nią Drugi Mężczyzna. Zabiera ją do domu, który sam dla niej zaprojektował. Żyją tam razem z dnia na dzień. Nie wspominają ani Wojny, ani wspólnej przeszłości, ani Pierwszego Mężczyzny - to zbyt bolesne. Z biegiem czasu zdają sobie sprawę, że żyją tak jak nigdy żyć nie chcieli.  

Autor eksperymentuje z formą, przekracza tradycyjną strukturę dramatu, posługuje się elementami meta-teatru. Swoją historię rozpisał na trzy głosy głównych bohaterów, głosy poetyckie, melodyjne, które układają się w dialogi i monologi. 
Sztuka Lagarce'a przypomina beckettowską  opowieść o czasie, pamięci, sensie życia. Jest wieloznaczna, wielowarstwowa, pełna symboli i odniesień.. Autor stawia pytania, inspiruje do refleksji. Nie wiadomo bowiem, co zdarzyło się naprawdę. Może cała historia jest tylko wytworem wyobraźni bohaterów, zabawą autora z widzem. Może to kolejna fantazja Pierwszego Mężczyzny, jego ostatnia, niedokończona książka.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Historia miłosna