Ciach nogę

Autor: 
Apke, Fred
Tytuł oryginalny: 
Bein ab
Przekład: 
Klubowicz, Marta
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
4

Gatunek: komedia ; Czas: współczesność ; Miejsce: dom Bosków

"- A ty, kochany Bosku... jesteś jak pusty pancerzyk na kupie obranych ze skorupki krabów, gdzieś tam, przed tym biurkiem, na obrzeżach wielkiej biesiady." "- Kto bierze udział w wyścigu szczurów – musi się z tym liczyć, że straci nogę i zajmie ostatnie miejsce."

Postaci: Bronek Bosek - 44, przedstawiciel amerykańskiej firmy produkującej urządzenia medyczne. Mieszka z żoną i teściową w dzielnicy willowej pewnego miasteczka.

Izabella Bosek zwana Bellą - 35, żona Bronka. Tania piękność. Jej największą ambicją jest ubierać się według najnowszych trendów mody, a pełnią szczęścia - podjechać kabrioletem w nowej sukience na korty tenisowe.

Kamila Moryc zwana Millą - 59, matka Belli, po śmierci męża stała się kimś w rodzaju menadżera własnej córki, wprowadziła się do niej na stałe z wszystkimi tego czynu konsekwencjami. Trzyma w tym domu wszystkie sznurki. Organizuje dni, ustala, co i jak powinno zostać zrobione.

Olgierd Burak - 47, handlarz nieruchomościami, sąsiad Boska. Mieszka samotnie i próbuje swoich sił jako playboy. Zarabia wystarczająco, żeby się tym chełpić, ale zbyt mało, żeby skromnie i cicho „być ponad to".

Ałła - głuchoniema pomoc domowa z Białorusi.

Pan Piórko - „złota rączka" na wcześniejszej emeryturze.

Ten Drugi

Bronek Bosek – biznesmen bankrut – ma swoje alter ego. „Ten Drugi" jest jego sumieniem, głosem wewnętrznym, próbuje przywołać Bronka do porządku i sprawić, by ten miękki facet w końcu postawił na swoim. Jest brutalny w mówieniu prawdy, ma złe zdanie o Bronku, który najchętniej by się go wreszcie pozbył.

Bosek zbankrutował, nabrał kredytów, banki nie chcą mu dawać kolejnych i mają zająć jego dom. Nie wie, jak powiedzieć o tym swojej żonie, Belli, i Milli – teściowej, rozmiłowanych w luksusie. Kiedy w końcu zdobywa się na to, kobiety traktują to jako żart i zabierają się za planowanie kolejnych przyjęć i remontów. Bosek jest w coraz większym stresie, w desperacji kradnie swojej służącej z Białorusi, głuchoniemej Ałłie, ciężko zarobioną pensję. To jej jako jedynej zwierza się ze swoich problemów.

Tarapaty finansowe nie są jedynym problemem Boska. Żona nie chce z nim sypiać i dać mu potomka. Na problemy Bronka ma sposób teściowa Milla, niewyżyta hetera, która molestuje go seksualnie. Kiedy nachodzi go nocą, ten - tym razem bez ogródek - wyznaje prawdę o plajcie. Obrotna Milla ma pomysł, jak uratować rodzinę przed bankructwem - Bosek ma... obciąć sobie nogę i otrzymać ponad dwa miliony z ubezpieczenia. Milla doskonale ułożyła plan, wie już nawet, skąd weźmie piłę, którą Bronek wykona operację. Amputacja jest nieunikniona. Bronek bierze lekcje cięcia piłą i życia bez nogi u Pana Piórki (złota rączka u Bosków - zafascynowany Millą). Karetka zamówiona, Bosek już, już ma dokonać samookalecznia, gdy nagle... nakrywa żonę w objęciach sąsiada. Okazuje się, że piła znakomicie sprawdza się jako narzędzie zemsty - do pocięcia całego wyposażenia domu bogatego Buraka.

Sztuka ma szczęśliwy epilog: Bronek pracuje jako dostawca pizzy i jest partnerem Ałły, a Burak odziedziczył Millę i Bellę, które znowu mają kogo ograbiać z pieniędzy...

Fred Apke napisał bardzo zabawną sztukę, ze znakomitymi dialogami, pełną błyskotliwych obserwacji współczesnego świata i jego okrucieństw (ludzie w dzikim kapitalizmie sięgają po drastyczne środki – niedawno podobny przypadek, zakończony jednak samobójstwem, opisała Gazeta Wyborcza). To także komedia o kryzysie męskości, kobietach-modliszkach, prymitywnych bogaczach i pięknie prostych ludziach. Znakomicie narysowane postaci, których prawdziwie tragiczne położenie inicjuje mnóstwo komediowych sytuacji.