Chodź na słówko

Autor: 
Prześluga, Malina
Gatunek: 
Dla dzieci
Szczegóły obsady: 
obsada: 6 osób
(Kula, Toperz, Język Polski, Brzydkie Słowo, Kura, Logoped)
Toperz dokleja Kuli dziób z plasteliny, żeby stała się prawdziwą kurą. Sam chciałby być przynajmniej „taktoperzem", który jest jedynym słusznym przeciwieństwem nietoperza – tak jak „dźwiedź" przeciwieństwem niedźwiedzia, a „takbo" – nieba. Toperz cierpi, bo czuje się niekompletny i bezsensowny. Oboje zostali wymyśleni przez małą dziewczynkę, która nie umie jeszcze mówić. Postanawiają zaczerpnąć języka w tej sprawie. W tym celu udają się do Logopeda i Języka Polskiego, któremu pokazują swoje języki, by postawił diagnozę i dał im brakujące słowa. Język Polski też ma swoje problemy – w szkołach wszyscy traktują go jak przedmiot. Przy okazji poznają też Brzydkie Słowo. Kula dowiaduje się, co znaczy być prawdziwą kurą – gadać po wieśniacku i nic nie rozumieć, a taka tożsamość nie do końca jej odpowiada... Dowcipny tekst Maliny Prześlugi o kreatywności, wyobraźni i akceptacji siebie.

Prapremiera w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: – grudzień 2012 (zamknięta) – luty 2013 (otwarta), reż. Jerzy Moszkowicz.

Za Chodź na słówko autorka otrzymała indywidualną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.