Bent

Autor: 
Sherman, Martin
Przekład: 
Birden, Rubi
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
0
Obsada mężczyźni: 
10

Amerykańska sztuka nagrodzona Pulitzerem, przełożona na ponad 20 języków i wystawiona w ponad 40 krajach na świecie. Jej prapremiera odbyła się w Royal Court Theatre w Londynie w 1979 roku. W 1980 nominowana była do nagrody Tony i zdobyła Dramatists Guild's Hull-Warriner. Na jej podstawie w 1997 roku powstał film według scenariusza Martina Shermana. W kolejnych produkcjach grały takie sławy jak Mick Jagger czy Richard Gere.

Bent to historia, która rozgrywa się w Berlinie lat trzydziestych XX w. Głównym bohaterem jest Max – młody gej, który wiedzie dość niefrasobliwy żywot aż do momentu Nocy Długich Noży w czerwcu 1934 roku. Sielanka się kończy, a Max w końcu trafia do obozu koncentracyjnego za homoseksualizm.

Mocny, niezwykle poruszający tekst, który mówi o ulotności istnienia, lojalności, prawie do miłości i o godności ludzkiej. O tym, jak niepewny jest nasz los, jak życiowe wybory mogą w jednej chwili obrócić się przeciwko nam. Świetnie nakreślone postacie, prowadzone zgodnie z prawdą psychologiczną.